Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Groźny wirus ransomware

RANSOMWARECznF

W ostatnim kwartale 2015 r. liczba nowych ataków typu ransomware wzrosła aż o 26 proc. rok do roku - podało McAfee Labs. Ransomware (ang.: ransom – okup, software – oprogramowanie) jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, który blokuje pewne funkcje komputera (np: szyfruje pliki czy blokuje możliwość uruchomienia programów). Następnie za usunięcie blokady żąda wpłacenia okupu. Po zapłaceniu użytkownik dostaje zazwyczaj kod odblokowujący. Na ogół kwota okupu wynosi kilkadziesiąt do stu złotych, by nie zrażać zaatakowanego internauty i zachęcić do szybkiego zapłacenia okupu.

Wirus atakuje zwłaszcza komputery, na których użytkownicy nie aktualizują oprogramowania. O tak podstawowej słabości, jak brak zainstalowanego programu antywirusowego nie należy chyba nawet wspominać. Jednak warto jeszcze raz przypomnieć, że takie niedopatrzenie jest jak wysłanie zaproszenia do hakerów.  

Najczęściej ransomware wyłącza procesor Explorera (na pulpicie znika menu „Start”), ukrywa okna dialogowe i wyświetla tylko komunikat o potrzebie dokonania przelewu, który umożliwi odblokowanie komputera. To złośliwe oprogramowanie ostatnio na tyle rozwinęło się, że tylko w 2015 r. firma Kaspersky Lab. wykryła 753 tys. ataków typu ransomware na komputerach swoich klientów.

Ransomware trafia nie tylko na komputery indywidualnych użytkowników, ale także – coraz częściej – na firmowe. McAfee Labs podał, że na jednej wysyłce takich wirusów przestępcy zarobili 325 milionów dolarów. Wyłudzone pieniądze trafiają na konta tzw. słupów, a dopiero dalej do osób rozsyłających takie oprogramowanie.

Jak zwalczać?

Na pewno nie warto płacić okupu za usunięcie blokady. Najlepiej przeciwdziałać – kupując dobry program antywirusowy. Są też aplikacje bezpłatne, np. produkty Bitdefendera. Jeśli jednak wirus mimo wszystko się zagnieździ, to najprostszą metodą dla laików będzie sformatowanie dysku i wgranie programu operacyjnego oraz wszystkich dodatków od nowa na pusty dysk. Warto więc pamiętać na bieżąco o tworzeniu kopii zapasowych, by w takiej sytuacji nie utracić bezpowrotnie ważnych danych.

Niezbędna jest również czujność w nawigacji po stronach www – nie klikamy w podejrzane adresy, a zwłaszcza reklamy.

Wyłudzanie danych powszechnieje

Najnowszy raport McAfee zwraca też uwagę na narastanie problemu wyłudzania w Internecie danych osobowych z sieci firmowych: Imion i nazwisk, dat urodzenia, adresów, numerów telefonu, numerów ubezpieczenia społecznego, numerów kart płatniczych, informacji medycznych czy haseł logowania.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.