Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Gotówka, czy karta

KARTACZYGOTOWKACznF

Przed wyjazdem na zagraniczną wyprawę warto zastanowić się nad tym, czy częściej korzystali będziemy z „żywej gotówki” czy „plastikowego pieniądza”. Oba te rozwiązania mają sporo zalet, ale i wad, więc: czy wybór pomiędzy kartą, a gotówką jest w ogóle możliwy?

Co ważne, podczas zagranicznego wyjazdu wcale nie musimy posługiwać się wyłącznie kartą kredytową. Równie dobrze sprawdzi się bowiem standardowa karta debetowa do rachunku osobistego, jak np. wydawana bezpłatnie do konta osobistego w Kasie Stefczyka karta VISA.

Zalety i wady gotówki

Zaletą gotówki podczas zagranicznych podróży jest wygoda jej stosowania, tj. będziemy mogli zawsze i wszędzie zapłacić za zakupy. Mimo wszystko, wielu trudności przysporzyć może jednak sam zakup waluty, o ile nie będzie oczywiście chodziło o najpopularniejsze euro, dolara, funta czy franka.  Jeśli zdecydujemy się na wymianę złotówek na np. euro, a następnie na walutę lokalną, to musimy liczyć się także z możliwością wystąpienia straty kursowej podyktowanej podwójnym przewalutowaniem. W takim przypadku będziemy musieli także wymienić choć część przywiezionych pieniędzy prawie natychmiast, co oznacza najczęściej wymianę w kantorze lotniskowym, a te mają niestety tendencje do stosowania wyjątkowo niekorzystnych kursów wymiany.  Gotówka umożliwia także podzielenie środków, tj. pozostawienie większej ich części w hotelowym sejfie, co korzystne jest na wypadek, gdybyśmy padli ofiarą grasujących nagminnie w miejscowościach turystycznych kieszonkowców. Ukradną wyłącznie niewielką kwotę, chociaż będzie ona już prawdopodobnie nie do odzyskania.

Zalety i wady karty

Karta odznacza się tu wysokim stopniem bezpieczeństwa, ponieważ nie dość, że jest zabezpieczona kodem PIN, możemy ją w każdej chwili zablokować, to dodatkowo możemy ją ubezpieczyć, co skrajnie minimalizuje możliwość utraty pieniędzy, nawet jeśli karta zostanie skradziona. Dodatkowo zwalnia nas ona z obowiązku poszukiwania i zakupu waluty. Zdecydowaną wadą karty jest konieczność korzystania z bankomatów, czy terminali płatniczych. Ich obecność nie jest bowiem oczywista we wszystkich zakątkach świata, więc może zdarzyć się tak, że z karty po prostu nie będziemy mogli skorzystać zawsze i wszędzie. Niezwykle ważne jest dlatego, żebyśmy jeszcze przed wyjazdem, zapoznali się z charakterystyką miejsca do którego się udajemy – fora podróżnicze pełne są przydatnych informacji dotyczących m.in. możliwości wykorzystania kart w danym kurorcie.

Czy więc możliwe jest zdecydowanie się wyłącznie na jeden środek płatniczy? Oczywiście, że tak, jednak wygodniej i bezpieczniej jest zaopatrzyć się zarówno w odpowiednią kwotę gotówki, jak i zabrać ze sobą kartę. W ten sposób nic już raczej nas na zakupach nie zaskoczy.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.