Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

„Głuchy telefon” wyczyści Ci konto

NAGLUCHYTELEFONCznF

Jeżeli odbierasz telefon i nikt nie odzywa się po drugiej stronie, to niekoniecznie może to być pomyłka, albo kłopoty z zasięgiem. Przestępcy po przećwiczeniu wielu metod - takich, jak na wnuczka, policjanta, czy phishingu – wymyślili bowiem sposób na głuchy telefon.

Wykonując niemy telefon złoczyńcy sprawdzają, czy pod wybranym numerem mogą liczyć na konkretnego człowieka, a nie np. jakieś biuro. Każde nasze odezwanie się jest od razu notowane przez specjalny system, który może być zaprogramowany i zarządzany z dowolnego punktu na Ziemi. Po takim „głuchym telefonie” złodzieje zaczynają atak na nasze konto.

Głuchy telefon to początek ataku

Udając pracowników banku, dzwonią do nas. Najczęściej mówią, że mają informacje o stanie naszej karty płatniczej. Proszą o weryfikację naszych danych, którą rzekomo można przeprowadzić tylko po wybraniu odpowiedniej cyfry na klawiaturze aparatu. Jeśli nie będziemy chcieli tego zrobić, to przestępca zaczyna grozić, że bez weryfikacji nasze konto może zostać zablokowane.

Kiedy ulegniemy i dokonamy rzekomej weryfikacji, oszuści żądają danych (imię, nazwisko, nazwisko panieńskie matki, adres, PESEL, data ważności karty), których do potwierdzania tożsamości używają całkowicie legalne i szacowne firmy. Po wyciągnięciu takich informacji oszuści dzwonią np. do naszego banku i podszywają się pod nas – mają przecież wszystkie niezbędne wiadomości. Wyłudzają informacje o zasobności naszego konta i proszą o zmianę adresu oraz innych danych. W tym momencie mają już pełną kontrolę nad naszym rachunkiem. Teraz mogą bez problemu wyczyścić nam konto, a nawet spowodować debet.

Jak uchronić się przed oszustwem?

Takiej przykrej niespodzianki możemy uniknąć jedynie chroniąc wszelkie dane przed niepowołanymi osobami. Ponadto oszuści często używają zastrzeżonych numerów telefonów. Pracownicy legalnych instytucji finansowych, firm telekomunikacyjnych itp. zawsze telefonują z jawnych numerów i najczęściej umieszczonych na stronach internetowych tych przedsiębiorstw. Zanim przekażemy dane, o które nas poproszono, warto więc sprawdzić chociażby, czy ktoś dzwoni do nas z numeru podanego na oficjalnej stronie www.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.