Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Gdzie wymienić zniszczone banknoty?

ZNISZCZONEPIENIADZECznF

Sprawę reguluje zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) nr 31/2013. Jasno określa kiedy banknot powinien być wymieniony na inny takiej samej wartości, a kiedy nie. Jednak praktyka wskazuje, że banki niechętnie dokonują takich operacji.

Na licznych blogach internetowych można znaleźć opisy sytuacji, w których bankowcy odmawiają wymiany naddartych, czy spranych pieniędzy. Kasjerzy często informują, że ich bank nie jest zobowiązany do przyjmowania uszkodzonych banknotów i monet. Odsyłają klientów do oddziałów NBP, które mieszczą się w miastach wojewódzkich. Tymczasem każdy bank działający w Polsce jest zobowiązany do wymiany banknotów i monet złotowych.

Zasady wymiany

Wprowadziło je wymienione już zarządzenie Prezesa NBP z 2013 r. Zobowiązuje ono banki do wymiany każdego zniszczonego banknotu, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, ma być wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank musi wymienić za jego pełną wartość.

Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że wymianie podlegają monety, oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego.

Ważne jest to, że zgodnie z zarządzeniem nie musimy być klientami banku, by żądać w nim wymiany pieniędzy.

Pieniądz nie może być podrobiony

Zarządzenie Prezesa NBP jednoznacznie stwierdza, że przyniesione do wymiany banknot, lub moneta nie może budzić wątpliwości co do autentyczności.

Euro w Polsce nie wymienisz

Wymiana tej waluty może nastąpić tylko w krajowych bankach centralnych obszaru euro, czyli uszkodzone monety, bądź banknoty można wymienić w najbliższych krajach strefy euro.

Zgodnie z informacją Europejskiego Banku Centralnego, uszkodzone lub zniszczone banknoty euro (np. nadpalone, rozdarte lub zużyte w stopniu uniemożliwiającym rozpoznanie) spełniające pewne kryteria (np. fragment banknotu nie może być mniejszy niż 50 proc. całości) są wymieniane na nowe przez krajowe banki centralne obszaru euro.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.