Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Gdzie po walutę na wakacje?

KUPUJEMYWALUTYCznF

Odpowiedni wybór miejsca, w którym wymienimy walutę na wakacyjny wyjazd może się naprawdę opłacać. Na całej operacji można także niestety niemało stracić, szczególnie jeśli po niekorzystnym kursie wymienimy większą ilość gotówki.

Wymiana walut w banku

Wymiany walutowej można oczywiście dokonać w placówce bankowej. Ostatecznie jednak nie będzie to zbyt korzystne rozwiązanie, ponieważ banki zwykły zawyżać oferowane przez nie kursy sprzedaży walut. Dodatkowo, w znacznej większości placówek bankowych wymienimy jedynie kilka najpopularniejszych walut, tj. euro, dolary czy funty brytyjskie. Zaletą zakupu walut w bankach jest jednak to, że zyskujemy w takim przypadku absolutną pewność, że zakupiona gotówka nie jest fałszywa - podrobiona.

Wymiana walut w kantorze

Wymieniając walutę - czy operacja ta wykonywana jest jeszcze w Polsce, czy już za granicą - należy wystrzegać się korzystania z kantorów umiejscowionych w najpopularniejszych turystycznie miejscach, a także portach podróżnych, czyli lotniskach i dworcach. Kantory te często bowiem zawyżają kursy sprzedaży/kupna, przez co wymiana staje się mocno nieopłacalna.  Wymiana waluty w kantorach może być przy tym mocno uciążliwa i czasochłonna, ponieważ poszczególne placówki oferują bardzo różne kursy sprzedaży walut. Co za tym idzie, konieczne będzie w tym przypadku porównanie kursów oferowanych przez kilka, lub kilkanaście placówek, wszystko po to, by ostatecznie dokonać wymiany w punkcie oferującym relatywnie korzystny kurs.

Wymiana walut przez Internet

Alternatywą do wymiany walut w placówce banku, lub kantoru może być jednak skorzystanie z usług coraz popularniejszych kantorów internetowych. Ich zaletą jest wygoda wymiany, ponieważ porównanie poszczególnych kursów nie wymaga nawet wyjścia z domu, a także często spotykane bardzo korzystne kursy sprzedaży. Pozwala to na zoptymalizowanie ceny, po jakiej nabędziemy walutę. Musimy w tym przypadku jednak wcześniej upewnić się, że internetowej wymianie walut nie będzie towarzyszyło naliczenie żadnych kosztów dodatkowych, jak np. prowizja za wymianę, czy koszt transferu, a także późniejszej wypłaty pieniędzy.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.