Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ulga podatkowa na dzieci

ULGANADZIECICznF

Nowe przepisy są przyjazne dla uboższych podatników, którzy w poprzednich latach nie mogli korzystać z odpisów, albo korzystali w nieznacznym stopniu. Teraz ulgę na dzieci dostaną również ci podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym nie wykazali podatku do zapłacenia.

Prawo do ulgi przysługuje osobom płacącym ZUS i do wysokości odprowadzonych przez nie składek. Taki przypadek pasuje najlepiej do Polaków prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mają oni obowiązek opłacania ZUS niezależnie od tego czy osiągają dochody.

Generalnie wysokość ulg na dzieci jest uzależniona od liczby pociech (im więcej dzieci, tym większa ulga). Na pierwsze i drugie dziecko można odpisać po 1112 zł. Na troje dzieci to będzie 4224 zł, bowiem na trzecie dziecko odpis wyniesie 2000 zł. Natomiast na czworo pełny odpis wyniesie 6924 zł, ponieważ każda pociecha w rodzinie powyżej trójki będzie premiowana odpisem w wysokości 2700 zł.

Zwrot nie większy od wpłaty

Jeśli wysokość odpisu będzie większa od zapłaconego przez rodzinę podatku, to fiskus dopłaci brakującą kwotę na takich samych zasadach, jak w przypadku nadpłaty podatku. Zwrot nie może być jednak większy niż łączna kwota składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Urząd skarbowy nie odda więc rodzinie wielodzietnej więcej, niż zapłaciła w formie podatków i składek ZUS.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.