Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Fiskus zaplombuje auto nim stwierdzi winę

SKARBOWKAZABLOKUJECznF

Ministerstwo finansów przygotowało nowelizację ustawy, dzięki której skarbówka będzie mogła zaplombować auta i maszyny od razu przy wręczeniu decyzji o zabezpieczeniu zaległości podatkowych. Fiskus chce w ten sposób uniemożliwić sprzedaż majątku ewentualnym dłużnikom.

Urzędnicy skarbowi dostaną też prawo do szybszego występowania o zajęcie pieniędzy na koncie podatnika, lub wnioskowania do sądu o zajęcie hipoteki. Rząd twierdzi, że w ten sposób ułatwi walkę z oszustwami podatkowymi. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Jak zmieni się sytuacja zwykłego podatnika?

Aktualnie podatnik musi najpierw otrzymać urzędową decyzję o zabezpieczeniu. W kolejnym kroku, fiskus wydaje i doręcza odpis zarządzenia o zabezpieczeniu. Dopiero teraz może zająć majątek dłużnika. W takiej sytuacji nieuczciwy podatnik zyskuje czas na ukrycie, przepisanie, lub sprzedanie majątku.  Nowelizacja ustawy ma uniemożliwić taką ucieczkę. Tylko w 2014 r. straty Skarbu Państwa wyłącznie na podatku VAT wyniosły 42 mld zł.

Nowe uregulowania dają więcej władzy urzędnikom – już ich przypuszczenie, że doszło do zaniżenia, lub nie zapłacenia podatku, da im podstawę do zajęcia majątku podatnika.

Zgodnie z rządowym projektem, skarbówka mogłyby w tym samym momencie doręczyć decyzję o zabezpieczeniu i odpis zarządzenia o zabezpieczeniu. Od razu po doręczeniu takich pism, urzędnik będzie mógł plombować maszyny i samochody, blokować konto bankowe i składać wniosek o wpis na hipotekę.

Oszuści się wywiną

Zdaniem ekspertów, takie uregulowanie nie zda egzaminu wobec zdeterminowanych przestępców podatkowych. Nadal trzeba będzie najpierw poinformować podatnika o wszczęciu postępowania, lub kontroli podatkowej. Taki sygnał wystarczy oszustom na ucieczkę z majątkiem, bez czekania na następne pisma z kolejnymi decyzjami, o których mówi projekt nowelizacji. Ponadto metodyczni oszuści podatkowi działają najczęściej za pośrednictwem firm słupów, a te z reguły nie mają majątku, który można by przejąć. Nowe przepisy mogą za to skutecznie utrudniać życie i działalność gospodarczą  tym, którzy pomylili się w zeznaniach bez złej woli.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.