Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Firmy szukają wykwalifikowanych pracowników

BRAKIFACHOWCOWCznF

Już 40 proc. polskich średnich i dużych firm skarży się na niedostatek odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy. Specjaliści przestrzegają, że brak fachowców w polskiej gospodarce będzie narastał. Takie wnioski wypływają z raportu doradców z Grant Thornton.

W badaniu wzięło udział 10 tys. średnich i dużych przedsiębiorstw z 36. krajów świata (w tym 200 firm z Polski). Jednak polskie wyniki są szczególnie niepokojące dla pracodawców, ale krzepiące dla pracowników. Odsetek szefów firm narzekających na brak wykwalifikowanych pracowników jest bowiem najwyższy od 2009 r., odkąd prowadzone jest badanie. Ponadto, problem z niedoborem rąk do pracy jest w Polsce wyższy niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Jedynie w byłych nadbałtyckich republikach sowieckich sytuacja jest gorsza dla pracodawców.

Natomiast najłatwiej o odpowiedniego pracownika jest w krajach Europy Południowej - w Hiszpanii i Włoszech 12 proc. firm deklaruje, że ma problem), a w Grecji 16 proc.. Tam załamanie gospodarcze ostatnich lat spowodowało gwałtowny wzrost bezrobocia. Jednak, co ciekawe,  problemów ze znalezieniem rąk do pracy nie mają też przedsiębiorcy w Niemczech, gdzie tylko 13 proc. pracodawców zgłosiło braki kadrowe.

Dobrzy pracownicy coraz bardziej poszukiwani

W badaniu wskazano, że problem braku wykwalifikowanych kadr jest efektem spadku bezrobocia. W międzynarodowym raporcie zaznaczono też, że polscy pracodawcy w kolejnych latach mogą mieć coraz większe kłopoty ze znalezieniem rąk do pracy. Specjaliści zwracają uwagę, że Polska od samego początku transformacji ustrojowej cierpi na tzw. "strukturalne niedopasowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku pracy". Wbrew statystykom, chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje często nie spełniają oczekiwań pracodawców. Z drugiej strony praktyka wskazuje, że pensje oferowane na krajowym rynku pracy są coraz mniej atrakcyjne dla Polaków z konkretnym fachem w ręku. Dlatego zawsze, nawet w okresach spowolnienia gospodarczego, polskie firmy mają kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy.

W analizie podkreślono, że dopóki system kształcenia w Polsce nie zostanie poddany gruntownej reformie, firmy powinny się przyzwyczaić do tego, że niektóre stanowiska będzie im ciężko obsadzić wykwalifikowanymi pracownikami. "To oznacza, że firmy powinny rozważyć wprowadzanie własnych projektów doszkalających dla kandydatów do pracy" - stwierdzono w raporcie.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.