Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Finanse dla potomka

FINANSEDLAPOTOMKACznF

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi stare polskie przysłowie. Doświadczenia życiowe rodziców potwierdzają mądrość ludową zawartą w tym porzekadle. Jednak młodzi z natury rzeczy nie wierzą na słowo starszym. Jak więc przekazać dzieciom podstawowe zasady gospodarowania i stworzyć perspektywy? Doskonałym rozwiązaniem są różnego rodzaju produkty finansowe skierowane do nich. Polskie instytucje finansowe posiadają rachunki osobiste dostępne już dla dzieci w wieku 13 lat, czy lokaty lub polisy.

Np. Kasa Stefczyka proponuje rachunek płatniczy IKS Classic dla osób poniżej 25 roku życia. To nowoczesne konto, z pełnym dostępem przez Internet i zbliżeniową kartą płatniczą Visa o unikalnej grafice, wyłonionej w konkursie na Facebooku. Usługa zawiera bezpłatne prowadzenie rachunku płatniczego i przelewy internetowe (z wyłączeniem przelewów do ZUS i US), a także SMS-owe powiadomienia o transakcjach na rachunku. Zawiera więc tak lubiane przez młodych rozwiązania z e-bankowości. Do rachunku dołączone jest darmowa obsługa karty płatniczej przez pierwszy rok oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce do ukończenia 25 roku życia. Dla właścicieli rachunku przewidziano też zniżki i rabaty.

Podobne oferty dla młodych posiadają też banki. Te rachunki także umożliwiają otrzymywanie wpłat, dokonywanie przelewów, zakupy bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów. Oczywiście rodzic ma wgląd w finanse dziecka, może również ustanowić określone limity wypłat czy przelewów. Natomiast milusińscy na obracaniu małymi kwotami uczą się gospodarowania pieniędzmi.

Inną możliwością stworzenia bezpiecznej perspektywy dla dziecka mogą być specjalne lokaty. Nie mogą ich przed osiągnięciem pełnoletniości zakładać i obsługiwać młodzi, ale mogą to robić ich rodzice. Generalnie takie lokaty podlegają ogólnym zasadom. Są więc wśród nich krótkoterminowe, trwające kilka miesięcy, maksymalnie rok. Inna grupa to lokaty długoterminowe, zawierane na czas dłuższy niż jeden rok. Tu na zyski trzeba czekać o wiele dłużej, ale są bardziej dochodowe. Można też założyć lokatę odnawialną, która będzie automatycznie przedłużana tak długo, jak będziemy chcieli.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest polisa posagowa. To rodzaj ubezpieczenia, które łączy się z funkcją inwestycyjną. Rodzic lub inna osoba dorosła wpłaca co miesiąc składki, by zgromadzić pieniądze, które dziecko otrzyma w wyznaczonym momencie, np. po ukończeniu 18 roku życia czy po rozpoczęciu studiów. Na koniec okresu trwania polisy firma ubezpieczeniowa wypłaca dziecku pewną sumę – może ona być wyznaczona z góry lub też zależna od przeprowadzonych inwestycji. Polisa posagowa pełni także funkcję ochronną, gdyż w momencie śmierci rodzica dziecko otrzymuje rentę w formie jednorazowej wypłaty czy też comiesięcznych rat. Suma tego świadczenia zwykle jest ustalona w polisie i zazwyczaj przewyższa kwotę wpłaconych składek.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.