Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Emerytury wyższe dla najuboższych

PODWYZKAEMERYTURCznF

Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy podpisała komunikat ustalający wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na 100,44 proc. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 0,44 proc. Ponadto od 1 marca 2017 r. podniesione zostaną najniższe emerytury – do poziomu 1000 zł brutto.

Z analizy dokumentu resortu rodziny wynika, że najbardziej zadowolone powinny być osoby otrzymujące najniższe świadczenia. Ci, których emerytura do 1 marca 2017 r. wynosiła 882,56 zł od tego dnia powinny dostawać 1000 zł, czyli więcej o 117,44 zł. Podwyżka dotyczy nie tylko emerytur wypłacanych przez ZUS, ale również najniższych rent, w tym socjalnych oraz świadczeń z KRUS. W sumie podniesienie najniższego świadczenia dotyczy 1 miliona 435 tysięcy Polaków.

Ponadto niższa waloryzacja obejmuje wszystkie świadczenia do kwoty 6 tys. zł miesięcznie. W tym przypadku podwyżka wynosi 26,40 zł. Jedynie o 10 zł wyższe emerytury i renty wynoszące do 1 marca 2017 r. od 1000zł do 1900 zł.

Nie tylko gotówka do ręki

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że co prawda najniższe emerytury i renty wzrastają, ale stałe koszty utrzymania, zwłaszcza w jednoosobowych gospodarstwach seniorów, są wysokie.  Problemem jest też niewystarczająca liczba całodobowych miejsc opieki i ich jakość. „Placówki samorządowe zwykle dbają o zachowanie standardów. Gorzej bywa w prywatnych, niezgłaszanych do rejestru wojewodów, często działających w szarej strefie” – przyznała minister Rafalska.

Resort rodziny uruchomił również program „Senior+”, z którego samorządy mogą otrzymać dofinansowanie na stworzenie i utrzymanie dziennych domów pobytu i klubów dla seniorów. Minister Rafalska dodała, że w 2017 r. jej resort przeznaczył 40 mln zł na Program Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). Jego celem jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz umożliwienie im aktywności społecznej. Polscy seniorzy, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, w ograniczonym stopniu angażują się w takie formy działalności. Przyczyną jest często braku oferty, która umożliwiałaby aktywne spędzanie wolnego czasu. Projekty, realizowane w ramach ASOS, mają wypełnić tę lukę.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.