Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Emerytury 2020

EMERYTURY2020TERMINYCznF

Terminy wypłat podwyższonych rent i emerytur oraz 13. emerytury zostały ustalone po tym jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady waloryzacji emerytur i rent w 2020 r. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od marca emeryci i renciści otrzymają podwyższone świadczenia. Wzrosną one o co najmniej 70 zł brutto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że jest gotów do wypłat podwyżek na ogólną kwotę 9,2 mld zł. Natomiast w kolejnym miesiącu emeryci i renciści mają otrzymać "trzynastkę".

Oprócz najniższych emerytur, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne rosną także do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 900 zł (wzrost z 825 zł). Podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych z 1600 zł do 1700 zł. Dzięki temu osoby pobierające dotychczas to świadczenie w wysokości 500 zł, po 1 marca 2020 r. będą je pobierać nadal w takiej wysokości. Z kolei świadczenia pozostałych osób niesamodzielnych wzrosną o 30 zł.

Resort rodziny i pracy poinformował, że tzw. 13. emerytura w wysokości minimalnego świadczenia (1200 zł brutto) będzie wypłacana w kwietniu. Świadczenie otrzyma 9 mln 800 tys. Uprawnionych. Całkowity koszt wypłaty 13. emerytury w tym roku to ok. 12 mld zł. Razem w skali 2020 r. dodatkowo do emerytów i rencistów ma trafić ok. 20 mld zł.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że Zakład rozpoczął już proces waloryzacji świadczeń. Poinformowała także, że świadczeniobiorcy informację o waloryzacji i o 13. emeryturze otrzymają w jednej przesyłce w kwietniu - dzięki temu ZUS zaoszczędzi na kosztach przesyłki.

Wiceminister rodziny i pracy, Stanisław Szwed podkreślił, że aktywność zawodowa osób starszych wzrasta i coraz więcej osób decyduje się na łączenie pracy z emeryturą. Przypomniał też, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osobom powyżej 50. roku życia przysługuje pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych, które umożliwiają aktywizację bezrobotnych lub zagrożonych utratą pracy. Dzieje się tak, mimo najwyższej w najnowszej historii podwyżki świadczeń, a także dodatkowej wypłaty "trzynastki", ponieważ szybciej od 2019 r. rosną koszty życia, a bezrobocie pozostaje niskie. Starsi Polacy chcą i muszą więc dłużej zarobkować oraz mają gdzie podejmować pracę. 

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.