Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Emeryturę możesz naliczyć od nowa

EMERYTURODNOWACznF

Nowe przepisy obowiązują od początku maja 2015. Pozwalają na przeliczenie swojej emerytury na podstawie wybranej przez nas tzw. tablicy trwania życia. Tablice te zawierają dane Głównego Urzędu Statystycznego, prognozujące, ile lat życia nam pozostało.

Emerytura na nowych zasadach

Według ZUS-u, w nowym porządku prawnym osoba przechodząca na emeryturę może mieć uwzględnione średni czas dalszego trwania życia nie z tablicy obowiązującej w momencie złożenia wniosku, ale z tej, która obowiązywała wtedy, kiedy ta osoba osiągnęła wiek emerytalny. Podczas ustalania nowego świadczenia pod uwagę bierze się tablicę pozwalającą na wyliczenie wyższej emerytury. ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosków zainteresowanych osób. Nowa emerytura powinna przysługiwać od miesiąca, w którym złożony został wniosek o jej ponowne wyliczenie.

Z danych GUS za ostatnie lata wynika, że przeciętny Polak żyje coraz dłużej. Skutkiem tego skądinąd pozytywnego trendu, jest zmniejszanie w kolejnych rocznikach wysokości emerytury. Zgromadzony bowiem w czasie aktywności zawodowej kapitał zaczyna być dzielony przez coraz większą liczbę lat, które potencjalnie pozostały ubezpieczonemu do przeżycia. Tego zjawiska nie zdoła powstrzymać nawet podniesienie wieku emerytalnego.

Wychowawcze i studia też wliczone

Nowe prawo zaliczyło urlopy wychowawcze do okresów składkowych. Tak więc osoby, które korzystały w ciągu swojego życia z urlopu wychowawczego, mogą teraz wystąpić do ZUS o podwyższenie z tego tytułu kapitału początkowego.

Nowelizacja umożliwia też przy wyliczaniu kapitału początkowego uwzględnienie lat studiów sprzed 1999 r. Dotychczas te okresy, jako nieskładkowe, były wyłączone z kalkulowaniu kapitału początkowego. Teraz można wystąpić o zaliczenie ich do bazy finansowej, określającej wysokość naszych emerytur, czyli jakby odzyskać je.

Aktualne przepisy pozwalają również na przeliczenie świadczenia według nowych zasad przez osoby, które poszły na wcześniejsze emerytury (mundurowi itp.).

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.