Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

E-zakupy

EZAKUPYCznF

Zalet jest wiele: niewątpliwie oszczędność czasu, wygoda, łatwy i szybki dostęp do informacji, dostęp do szerszego asortymentu towarów (nie jesteśmy „skazani” np. na jeden sklep gospodarstwa domowego w mieście), możliwość porównania konkurencyjnych ofert i dokładniejszego zapoznania się z ofertą (opisy towarów są bardzo szczegółowe), a także – co jest istotne z punktu domowego budżetu – niższe ceny.

Lepsza cena

Cena towaru jest najczęściej podstawowym czynnikiem, który wpływa na decyzję o dokonaniu zakupu w konkretnym sklepie internetowym. Jeśli sklep stacjonarny posiada również swój odpowiednik internetowy, zdarza się, że ten sam produkt różni się ceną w obu rodzajach sklepów. Najczęściej właśnie produkt zamówiony w Internecie, jest tańszy (nawet do kilkuset złotych w przypadku sklepu ze sprzętem rtv i agd) od tego, który jest w tradycyjnym sklepie. Z tym samym mamy do czynienia w przypadku aptek. Leki czy kosmetyki zamówione przez Internet, odebrane w placówce apteki są tańsze, niż gdybyśmy mieli kupić je bezpośrednio w aptece. Fakt, trzeba na nie czasem dłużej czekać, ale jeśli można to naprawdę warto.  

W wyszukaniu tańszego towaru pomagają tzw. porównywarki cenowe. Gdy za pomocą nich znajdziemy sklep oferujący towar najtaniej, zwróćmy jednak uwagę czy jest to koszt ostateczny, czy tylko samego produktu.

Koszt towaru to nie wszystko

Przed zakupem należy upewnić się, jaki jest  koszt wysyłki. Mimo, że wybrany przez nas produkt będzie tańszy niż w stacjonarnym sklepie, w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że z kosztami wysyłki będzie nas więcej kosztować. Chyba, że w danym sklepie zamówimy więcej niż jedną rzecz, dzięki czemu w połączeniu z kosztami wysyłki i tak zyskamy. Jednak nie zawsze musimy ponosić koszty wysyłki. Większe e-sklepy, działające w skali Polski, czy danego rejonu posiadają placówki, w których można odbierać zakupione produkty osobiście, a niektórzy sprzedawcy umożliwiają również odbiór w siedzibie firmy. Gdy skorzystamy z tej możliwości nic nie płacimy, jest to opcja bezpłatna. Bywa również tak, że niektóre sklepy premiują konsumentów - kupujących za minimalną określoną przez sprzedawcę kwotę - bezpłatnymi kosztami wysyłki na wskazany przez kupującego adres. Koszty wysyłki możemy również ograniczyć wybierając odbiór towaru w coraz bardziej popularnych paczkomatach. Jest to opcja tańsza niż wysyłka tradycyjną pocztą.

Zamawiając towar zwracajmy uwagę na  ostateczną cenę w podsumowaniu zamówienia. Upewnijmy się, czy cena zawiera podatek VAT oraz czy nie doliczono np. dodatkowej opłaty za pakowanie. Na ostateczną cenę towaru może także wpłynąć  rodzaj płatności za wybrany towar. Zapłata gotówką przy odbiorze towaru to ciągle dość popularna w Polsce forma regulowania płatności, jednak jest przeważnie najbardziej kosztowna spośród możliwych form zapłaty. Najtańsze są płatności internetowe przelewem (najlepiej mieć konto, gdzie nie płacimy za przelewy internetowe), płatność kartą, czy za pośrednictwem tzw. agentów.

Magdalena Głowacka

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.