Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

E-rozliczenie PIT

E-ROZLICZENIEPITCznF

Zmiany w zasadach rozliczania rocznej deklaracji podatkowej PIT, wprowadzone od 2019 r., zdecydowanie premiują e-rozliczenia. W skrajnym wypadku, cała operacja polega na jednym kliknięciu. Zapewnia też o połowę szybszy zwrot nadpłaty. Zdaniem resortu finansów, pakiet "Twój e-PIT" to największa zmiana w polskim systemie rozliczania podatków po 1991 r. Zaś nasz kraj wkroczył do czołówki innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale także wypełniają za podatnika jego roczne zeznanie.

System automatycznie przygotowuje i udostępnia dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które ma administracja skarbowa. Szefowa resortu finansów, Teresa Czerwińska zapewniła, że usługa jest bezpieczna, bo "przetestowana pod kątem przechowywania, gromadzenia, przetwarzania danych przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, która przeprowadziła taki audyt i możemy być całkowicie spokojni, że nasze dane będą bezpieczne".

"Twój e-PIT" będzie dostępny na portalu podatki.gov.pl dla podatników, którzy korzystają z formularzy PIT-37 i PIT-38. Od 15 lutego 2019 r. otrzymują dostęp do swojego profilu i możliwość zalogowania za pomocą danych. Potrzebne jest podanie numeru PESEL lub NIP wraz z datą urodzenia oraz uwiarygodnienie się kwotą przychodu za 2017 r. i jedną z kwot przychodu z roku 2018. Ważne, że nie potrzebny w e-rozliczeniach z fiskusem stanie się profil zaufany czy podpis kwalifikowany. Taki mechanizm ma przede wszystkim ułatwić rozliczenie przeciętnym podatnikom. Powoduje mniejsze obciążenie naszego czasu i systemu nerwowego, które nierzadko towarzyszyło corocznym rozliczeniom z powodu skomplikowania formularzy. Wyeliminowane zostać ma również niebezpieczeństwo popełnienia błędów i spóźnienia się z zeznaniem. W przypadku osób, które rozliczają się samodzielnie, bez ulg i odliczeń - jedno kliknięcie, akceptujące deklarację podatkową, zamyka proces składania zeznania. Ta możliwość dotyczy niemal 4 mln osób. Jednak każdy podatnik może poprawić i uzupełnić dane w przygotowanym przez urząd zeznaniu.

Dodatkową zachętą dla podatnika jest 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty PIT, liczony od momentu złożenia zeznania podatkowego lub jego korekty przy pomocy środków komunikacji elektronicznej, czyli w Internecie. W przypadku deklaracji "papierowych" to okres 3 miesięcy. Jeśli jednak podatnik wybierze formę tradycyjną i wyśle taki formularz rozliczenia rocznego, to wówczas dla administracji wiążąca będzie deklaracja na papierze.

"Twój e-PIT" ma ułatwić pracę także administracji skarbowej. System bowiem sam uzupełnia informacje danymi, które są dostępne administracji skarbowej. Urzędnicy oszczędzają w ten sposób czas potrzebny wcześniej na weryfikację błędów, które pojawiają się w formularzach podatkowych. Od 2020 r. możliwe będą rozliczenia na formularzach PIT-36, PIT-36L, czyli dla tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz PIT-28 dla podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy.

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.