Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dorabianie do emerytury bez zmian

EMERYTURADORABIANIECznF

Bez ograniczeń w dorabianiu do emerytury pomimo przywrócenia od 1 października 2017 r. niższego wieku emerytalnego. Nowe przepisy zostały skonstruowane zgodnie z zapowiedziami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z początku 2017. Stwierdziła ona wówczas, że emeryci, po obniżce wieku emerytalnego, wciąż będą mogli szukać dodatkowego zarobku. W Polsce nadal pracuje niemal 400 tys. emerytów.

Dodatkowe zarobki mogą jednak wpływać na sam fakt otrzymywania świadczenia emerytalnego i jego wysokość w przypadku osób, które pobierają wcześniejsze emerytury. W takim przypadku wpływ - na zawieszenie lub zmniejszenie przyznanego przez ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) świadczenia emerytalnego - mogą mieć dodatkowe zarobki z umowy o pracę lub umowy zlecenia.

W przypadku osób dorabiających w tych dwóch formach, są trzy możliwości deczyzji ZUS, zależnych od dodatkowo zarobionej kwoty w danym miesiącu. Jeśli:

  • nie przekroczy ona 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS wypłaci świadczenie w pełnej wysokości,

  • przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyniesie więcej niż 130 proc. tej kwoty, to ZUS zmniejszy emeryturę o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (do 28 lutego 2018 r. - 565,63 zł),

  • przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS zawiesi wypłatę świadczenia w całości.

Wysokość kwoty wynagrodzenia przeciętnego jest ustalana raz na kwartał komunikatem Prezesa GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) - 4220,69 zł w drugim kwartale 2017 r..

Taki emeryt lub rencista zobowiązany jest zawiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy i o wysokości zarobku. W razie braku tego zawiadomienia ZUS może zażądać zwrotu świadczeń, które nie przysługiwały emerytowi lub renciście maksymalnie za 3 lata kalendarzowe przed rokiem, w którym została wydana decyzja o rozliczeniu emerytury lub renty. Gdy przy składaniu wniosku o emeryturę lub rentę wiemy, że będziemy mieć dodatkowe zarobki, to musimy zaznaczyć to w tym wniosku.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury dotyczy tylko osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, które biorą pieniądze za pracę nie podlegającą ubezpieczeniom społecznym, czyli na przykład na umowie zlecenia czy o dzieło. Limity dodatkowych zarobków nie obowiązują również osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana. Mogą dorabiać bez ograniczeń także osoby, które są uprawnione do renty inwalidy wojskowego (niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą) lub renty rodzinnej po żołnierzu poległym na służbie. Te osoby nie muszą też informować ZUS o tym, że dorabiają do emerytury.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.