Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dopłata do "Mieszkania Plus"

DOPLATYMIESZKANIECznF

Zgodnie z decyzją posłów, dopłaty do czynszu najmu będą przyznawane na 15 lat i skorzystają z nich nie tylko pierwsi najemcy lokalu. To jeden z zapisów ustawy wspierającej rządowy program "Mieszkanie na start", zwany też "Mieszkanie Plus". Gminy mają zawierać umowy z inwestorami i przekazywać im listy osób chętnych na mieszkania czynszowe. Dopłaty będą przyznawane zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji. Głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty do najmu będzie dochód.

Program jest skierowany do tych, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne. W przypadku większej liczby oczekujących na jedno mieszkanie, do ustawowego katalogu kryteriów decydujących o pierwszeństwie w przyznaniu najmu (liczba dzieci czy niepełnosprawność) dodano kryterium otwarte - określane samodzielnie przez daną gminę. Dzięki temu gmina będzie mogła wybierać najemców na podstawie nie tylko kryteriów zapisanych w ustawie. Gmina ponadto przeprowadzi wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując zapisany w proponowanej ustawie katalog kryteriów. Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie zależała jednak od inwestora. To on dokona oceny zdolności czynszowej.

Osobom o niższych dochodach będzie przyznawana dopłata do czynszu za najem. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wyjaśnił, że pierwszym krokiem w kierunku uzyskania dopłaty będzie zawarcie przez inwestora umowy z gminą. Następnie gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań. Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. Co roku najemcy będą sprawdzani, czy wciąż spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych – głównie z powodu wzrostu dochodów - prawo do dopłat będzie zawieszone lub wygaszone. Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy sam najem.

"Jeśli w wyniku tych dopłat rodzina, która ma czynsz 20 zł/m, czyli 1200 zł za 60-metrowe mieszkanie, otrzyma około 400 zł z tytułu dopłat każdego miesiąca przez 15 lat, to z pewnością zachęci ją do korzystania z programu Mieszkanie Plus" – stwierdził wiceszef resortu inwestycji. Według ministerstwa do udziału w "Mieszkaniu Plus" może być zakwalifikowanych nawet 40 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, rozpoczynających karierę zawodową. Natomiast system dopłat każdego roku będzie obejmował około 30 tys. rodzin.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.