Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dobre perspektywy na rynku pracy

DOBREPERSPEKTYWYPRACYCznF

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w listopadzie 2016 r. poprawił się w stosunku do bardzo dobrego października. Zmalał o 0,1 punktu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W listopadzie 2016 wyniósł 75,4 pkt, a w październiku 75,3 pkt..

"Pozytywne sygnały z rynku, oddziałujące w kierunku dalszego spadku wskaźnika, wynikają głównie z relatywnie wysokich szans zatrudnienia osób bezrobotnych" - wyjaśnił BIEC w swoim komunikacie. Podkreślił jednocześnie, że stopa bezrobocia rejestrowanego systematycznie spada. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych w październiku, czwarty miesiąc z rzędu, zmalała o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 8,6 proc. Dodano, że stopa polskiego bezrobocia liczona zgodnie ze standardami międzynarodowymi w III kwartale br. była jeszcze niższa i wyniosła 5,9 proc.

Duże firmy chcą więcej pracowników

Zgodnie z informacją BIEC, przyjęcia do pracy oczekiwane są głównie w dużych przedsiębiorstwach (250 i więcej pracujących), małe i średnie firmy zapowiadają natomiast zwolnienia. W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów pozostałego sprzętu transportowego, producentów mebli i wyrobów z papieru. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży i wyrobów metalowych.

Coraz krócej pracujemy

Kolejną zmianą generalnie korzystną dla pracowników jest skracanie średniego czasu pracy. W III kwartale br. zmniejszył się on o blisko godzinę i wyniósł niespełna 40 godzin tygodniowo. „Ostatni tak niski poziom odnotowano w połowie 2012 roku. W latach ubiegłych przedsiębiorcy na ogół zwiększali zatrudnienie dopiero po przekroczeniu pułapu 42-43 godzin pracy w tygodniu" - podkreślił BIEC.

Zauważono, że obecnie proces ten rozpoczął się przy niższym wymiarze czasu pracy (około 40 godzin w ciągu tygodnia) i trwa od początku tego roku. Oznacza to, że pracodawcy zwiększyli nakłady pracy poprzez zatrudnianie nowych pracowników, nie zaś poprzez wydłużanie czasu pracy.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.