Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dobre czasy dla poszukujących pracy

BIECOBEZROBOCIU2018CznF

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia zmalał czwarty miesiąc z rzędu, a tempo spadku przybrało na sile – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wielkość absolutna poziomu wskaźnika przebiła jego historyczną minimalną wartość, z połowy 2008 r.. Obserwowany bardzo wysoki popyt na pracę, powoduje, że zimą 2017/18 nie odnotowano wzrostu bezrobocia, który zazwyczaj występuje o tej porze roku. W kolejnych miesiącach sytuacja ma nie zmieniać się.

W Polsce mamy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia. Jednak towarzyszy jej stosunkowo niski wskaźnik zatrudnienia i niska aktywność zawodowa. Oznacza to, że występują jeszcze dość duże rezerwy siły roboczej wśród osób biernych zawodowo, a punkt ciężkości polityki powinien się przesunąć w kierunku aktywizacji tych osób – zauważyli eksperci BIEC. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudnia 2017 r. - 6,6 proc..

Tymczasem ogólne dane wskazują, że polska gospodarka będzie nadal potrzebowała coraz więcej pracowników. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2018 r. wzrósł o taką samą wartość jak przed miesiącem, czyli o 1,5 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego. Przełomowi roku 2017/2018 towarzyszyły najsilniejsze jednorazowe wzrosty wskaźnika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zdaniem specjalistów z BIEC, w największym stopniu przyczyniły się do tego: poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego oraz lepsza sytuacja finansowa w firmach. Zagrożeniem jest jednak za niskie inwestowanie przez przedsiębiorców w wyposażenie techniczne pracowników.

Innym niepokojącym sygnałem są różnice pomiędzy ocenami sytuacji dużych firm i mniejszych. W przypadku ocen na temat sytuacji finansowej, najlepiej oceniają ją menadżerowie dużych firm – zatrudniających powyżej 250 pracowników. W tej grupie odnotowano w ostatnich badaniach kilkuprocentową przewagę odpowiedzi stwierdzających poprawę finansów nad odsetkiem menadżerów wskazujących na jej pogorszenie. W grupie przedsiębiorstw najmniejszych oraz średnich w dalszym ciągu dominuje przewaga menadżerów wskazujących na pogarszający się stan finansów.

Zwolnienia zapowiadane są głównie przez producentów odzieży, a największe wzrosty liczby pracowników przewidywane są przez producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Jednak w ogólnym rozrachunku przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost liczby pracowników. "Ogólny klimat koniunktury w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych był w grudniu ubiegłego roku oceniany pozytywnie, nieco ostrożniej niż przed miesiącem i nieco lepiej niż w analogicznych miesiącach lat poprzednich. Ocenom tym towarzyszyły pozytywne opinie dotyczące ogólnego stanu koniunktury (na poziomie wyższym niż przed miesiącem) oraz pozytywne prognozy dotyczące wielkości zatrudnienia (również na nieco wyższym poziomie niż przed miesiącem; ostatnio tak pozytywne oceny odnotowano na początku 2008 roku)" – podkreśliło BIEC.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.