Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Do 90 proc. dotacji na docieplenie domu

CIEPLYDOMPROGRAMCznF

Sieć regionalnych doradców ds. termomodernizacji działa od września 2018 r. Mają oni pomagać właścicielom i współwłaścicielom domów w uzyskaniu rządowego wsparcia w ramach programu "Czyste powietrze". Przewidziano bezzwrotne dotacje, pożyczki i ulgi podatkowe, które mają zachęcić do ograniczenia zużycia energii cieplnej w polskich domach. Program może objąć nawet 3,6 mln budynków. Jednak maksymalny koszt modernizacji to 53 tys. zł. Za to najubożsi mogą liczyć nawet na 90 proc. dotacji, które nie jest opodatkowana.

Natomiast pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem. Z wnioskami o dofinansowanie można zgłaszać się do Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), który został partnerem w realizacji rządowego programu. Na jego sfinansowanie rząd przewidział wydatki w wysokości 103,0 mld zł. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld zł, doliczając wkład własny właścicieli domów. Okres finansowania obejmie lata 2018-2029. Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł. "Ruszamy z największym programem termomodernizacji, który skutkować ma niższymi rachunkami za energię" – wyjaśnił korzyści z projektu dla przeciętnego budżetu domowego premier Mateusz Morawiecki.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków finansowana może być m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji, opalanych węglem na - węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa – drewno czy słoma), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres prac może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, np. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltalicznych. W nowo budowanych domach dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, będących właścicielami bądź współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Do termomodernizacji zalicza się też docieplenie budynku, wymianę okien (w tym dachowych) czy uszczelnianie drzwi.

Zdaniem rządowych specjalistów, za złą jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych piecach. Nadal 1,9 mln budynków jednorodzinnych w Polsce jest nieocieplonych, a kolejne 1,7 mln posiada niski standard ocieplenia. To ponad 60 proc. wszystkich domów. Stąd wsparcie finansowe, szczególnie dla najbiedniejszych domostw. Dofinansowanie będzie wahać się od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji i zależeć będzie od dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym.

Na stronach rządowych znalazły się kontakty do regionalnych doradców ds. termomodernizacji, którzy mają wspierać w wypełnianiu formalności osoby chcące skorzystać z pomocy państwa w dociepleniu domu.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.