Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Deflacja na koniec III kwartału

COTODEFLACJACznF

W 25-letniej historii gospodarki wolnorynkowej w Polsce nie występowało dotychczas zjawisko deflacji. Do teraz. Po raz pierwszy po roku 1989 spotykamy się z przeciwieństwem inflacji.

Punktem wyjścia na drodze zrozumienia zjawiska deflacji jest analiza jej przeciwieństwa – inflacji. Ta jest procesem wzrostu ogólnego poziomu cen, przy czym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyliczany jest dla danego okresu przez Główny Urząd Statystyczny. Ustalone w ten sposób dane pozwalają na określenie zmian cen w danym czasie, np. inflacja w Polsce w roku 2000 wyniosła 10,1%, co znaczy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 10,1% w porównaniu z rokiem 1999. Wysoki poziom inflacji odbija się rzecz jasna niekorzystnie na zasobności naszego portfela, tj. słabnie siła nabywcza pieniądza.

Co nam po deflacji?

Jak wspomniano, deflacja jest przeciwieństwem inflacji, więc jej wystąpienie powiązane jest ze spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Co za tym idzie, wzrasta także siła nabywcza pieniądza. Znaczy to, że za określoną wartość pieniądza jesteśmy w stanie kupić proporcjonalnie więcej, niż we wcześniejszym okresie czasu. Posłużmy się przykładem: w styczniu dysponujemy 10 zł, a cena kilograma jabłek to 3,33 zł, co sprawia że jesteśmy w stanie nabyć 3 kg jabłek. Po tym czasie następuje jednak okres deflacji, a w marcu ten sam kilogram jabłek kosztuje 2,5 zł, więc za 10zł jesteśmy w stanie nabyć o kilogram jabłek więcej, niż w styczniu – siła nabywcza pieniądza wzrosła.

Co ciekawe, specjaliści prognozują spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku rocznym. To znaczy, że część z produktów i usług będzie tańsza niż w roku 2013. Jeśli prognozy te się sprawdzą, to będzie to pierwszy taki przypadek notowany w Polsce od bardzo dawna. Wcześniej „tańsze” od swoich poprzedników były lata 1954, 1955, 1956 oraz rok 1971.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.