Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dalszy spadek bezrobocia niemal pewny

POPRAWARYNKUPRACYCznF

W IV kwartale 2016 roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę. To najwięcej, od kiedy dostępne są takie dane, czyli od 2000 r.. W lutym 2017 r. Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, kontynuuje tendencję spadkową – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Skala spadku w lutym 2017 r. była nieznacznie mniejsza niż przed miesiącem, ale istotnie większa w porównaniu do ostatnich miesięcy ubiegłego roku, oraz do zmian, które zaszły w analogicznych miesiącach lat poprzednich. Zmiany te potwierdzają umacnianie się roli pracownika na rynku pracy oraz zapowiadają dalszy spadek stopy bezrobocia – szacuje BIEC. Systematycznie spada też stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,6 proc., a po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych 8,1 proc..

Z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że w ciągu roku liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys.. Natomiast liczba Polaków bez posady, uwzględniając „szarą” strefę gospodarki, zmniejszyła się w tym samym czasie o 253 tys., do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 957 tys.. Takiej sytuacji na polskim rynku pracy nie było od ćwierćwiecza. Wyraźnie wzrosła więc pozycja pracowników, czego przejawem jest m.in. coraz częstsze zamienianie pracownikom umów na czas określony na stałe umowy o pracę. Liczba umów terminowych była w IV kwartale 2016 r. o 3,2 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Ma być praca dla wszystkich potrzebujących

Zdaniem specjalistów już w tej chwili w niektórych regionach Polski bezrobocie spadło to poziomu tzw. „naturalnego”, czyli pracują wszystkie osoby, które chcą pracować, a w niektórych branżach brakuje rąk do pracy. Raport Manpower Group wskazuje, że blisko połowa pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Obecnie na rynku nieobsadzonych jest około 100 tys. posad.

Wszystkie wskaźniki pozwalają przewidywać dalszy spadek bezrobocia i coraz większy nacisk na podwyższanie wynagrodzeń.

(Fot. freeimage.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.