Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czas nowych czynszów

DOCHODYKOMUNALNECznF

Nowe przepisy dotyczące mieszkań komunalnych zaczynają obowiązywać od 21 kwietnia 2019 r.. Samorządy zyskują uprawnienia do badania sytuacji majątkowej najemców, którzy na wezwanie będą obowiązkowo przedstawiać swoje dochody. Jeśli przekroczą próg dochodowy, to niestety będą musieli liczyć się z podwyżką czynszu. Według założeń rządu nowe przepisy pozwolą zwiększyć rotację lokatorów i skrócą kolejek osób oczekujących na najem mieszkania komunalnego. Nowy mechanizm nie będzie obejmował najemców lokali socjalnych.

Nowe przepisy pozwolą gminom weryfikować spełnianie przez najemców kryterium wysokości dochodu, uzasadniającego oddanie w najem lub podnajem lokalu. Dane mają pochodzić z ostatnich trzech miesięcy. W przypadku, kiedy suma przedstawiona przez najemce przekroczy gminny próg dochodowy, dostanie on podwyżkę. Lokatorowi do czynszu zostanie doliczona różnica między dochodem a progiem dochodowym. Gminy mają dwa lata na przyjęcie uchwał mieszkaniowych, które wdrożą zapisy ustawowe. 

W praktyce do zasobu mieszkań komunalnych zostaną wprowadzone mechanizmy, które od lat obowiązują lokatorów Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Tam każdego roku lub co 2 lata najemcy zobowiązani są do przedstawiania oświadczeń o dochodach. W zależności od uzyskanych w ten sposób danych, administracja ma prawo podnieść czynsz osobom, których dochody wzrosły. Jeśli najemca odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, umowa zostanie wypowiedziana, a lokator straci prawo do mieszkania. Oświadczenia majątkowe składane będą przez najemców pod rygorem odpowiedzialności karnej za przedstawianie nieprawdziwych informacji.

Kolejną bardzo istotną zmianą w ustawie o ochronie praw lokatorów jest zapis, że osoba wynajmująca lub starająca się o najem lokalu komunalnego, nie może posiadać innego mieszkania ani w samym mieście, ani w powiecie graniczącym z miastem. Ustawa ujednolica system najmu lokali w całym kraju. Do tej pory gminy własnymi uchwałami próbowały narzucać dodatkowe kryteria dla lokatorów, aby zmniejszać kolejki oczekujących na mieszkania. Samorządy uspokajają, że podwyżki nie są celem ustawy i komunalnej polityki mieszkaniowej. Liczą, że nowe przepisy pomogą rozwiązać problem braku mieszkań socjalnych i komunalnych. Co ważne tym bardziej, że wielu mieszkańców nie płaci czynszów. Ponieważ gminy nie mają w swoich zasobach mieszkań komunalnych, to tacy zadłużeni lokatorzy czują się bezkarni, bo wiedzą, że nie ma dokąd ich eksmitować.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.