Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Coraz większe zakupy Polaków

WZROSTKONSUMPCJICznF

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w grudniu 2016 r. skoczyła w porównaniu do listopada aż o 21,3 proc. To zwyżka imponująca, nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w listopadzie zanotowano spadek sprzedaży o 3,3 proc. W porównaniu do grudnia 2015 r. sprzedaż była wyższa o 6,1 proc..

Ten wynik nie robi już tak wielkiego wrażenia, tym bardziej, że listopadowa zwyżka sięgała 7,4 proc, jednak potwierdza tezę, że konsumenci w znaczącym stopniu przyczyniają się do podtrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego i należy się spodziewać, że będzie tak także w roku 2017. W całym 2016 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,7 proc..

W przemyśle mniejsza dynamika

Wzrosła też produkcja przemysłowa – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2016 była wyższa o 2,3 proc., choć ekonomiści prognozowali 1,8 proc. To wynik nieco gorszy niż w listopadzie, gdy zwiększyła się ona o 3,3, proc., ale grudniowe spadki są normą z powodu dużej liczby dni wolnych od pracy (święta). W całym 2016 r. polska produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,2 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2015 r. i o 1,6 proc. wyższym w porównaniu z listopadem 2016 r. - dodał GUS. Większej dynamiki można się spodziewać od drugiego kwartału 2017 r., a szczyt powinna osiągnąć pod koniec roku, pod warunkiem przyspieszenia w inwestycjach – zaznaczył portal wgospodarce.pl.

Budownictwo czeka na inwestorów

Produkcja firm budowlanych w grudniu była o 8 proc. mniejsza niż w grudniu 2015 r. Mimo spadku, widoczna jest już wyraźnie lekka poprawa sytuacji, bowiem grudniowy wynik był najlepszy w minionym roku. W 2016, w poszczególnych miesiącach notowano spadki produkcji budowlano-montażowej przekraczające 20 proc.. W całym ubiegłym roku produkcja budowlana była niższa o 14,1 proc. niż w 2015. To wynik głównie zahamowanie inwestycji przez samorządy, które nie dały sobie rady z wykorzystaniem funduszy unijnych. Specjaliści twierdzą, że w 2017 sytuacja powinna ulec wyraźnej poprawie.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.