Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Coraz mniej rodzin korzysta z opieki społecznej

500OPIEKASPOLECZNACznF

Rodziny z dziećmi przestają korzystać ze świadczeń rodzinnych i systemu opieki społecznej dzięki programowi 500+. Według minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej, mocno zmalał poziom ubóstwa rodzin z dziećmi - zarówno skrajnego, jak i relatywnego.

Liczba polskich rodzin korzystających z opieki społecznej spada pomimo, tego, że świadczenie 500+ nie jest wliczane w kryterium dochodowe, zarówno w świadczeniach rodzinnych, jak i w świadczeniach z pomocy społecznej.

"Np. o 10-12 proc. zmalało zainteresowanie programem dożywiania dzieci, w którym kryterium dochodowe często było podniesione i wynosiło 150 proc." - stwierdziła E. Rafalska. Dodała, że część rodzin, która przez wiele lat korzystała z tego dożywiania, zrezygnowała z niego ponieważ 500+ pozwoliło im na podjęcie takiej decyzji. Minister zwróciła też uwagę, że spadła liczba wypłacanych zasiłków celowych i okresowych.

Zdaniem resortu rodziny, zmienił się także profil klienta pomocy społecznej. Zdecydowanie mniej jest rodzin wielodzietnych czy rodzin z dziećmi. Wśród klientów opieki społecznej zaczęły przeważać osoby samotne, w tym  jednoosobowe gospodarstwa emeryckie i niepełnosprawni.

Poprawiają się zarobki

Analizy rządu wskazują też, że na lepszą sytuację materialną rodzin z dziećmi wpływają również zmiany na rynku pracy (spadek bezrobocia) i rosnące wynagrodzenia. Dotyczy to zwłaszcza pracowników z najniższymi pensjami. Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, czyli wypłacane powinno być 9,46 zł netto. Stawka obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp..

Minimalna stawka nie dotyczy m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.