Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Coraz krócej szukamy pracy

CORAZLATWIEJOPRACECznF

Rynek pracy jest coraz lepszy dla pracownika. Średnio dwa i pół miesiąca zajmowało na początku 2018 r. znalezienie nowej posady w Polsce, o ponad miesiąc krócej niż trzy lata wcześniej – wynika z cyklicznego raportu Monitor Rynku Pracy, sporządzanego przez Ranstad Polska. W kwietniu tego samego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 7,8 proc. w porównaniu z takim okresem rok wcześniej i wyniosło 4840,44 zł (brutto) – poinformował z kolei Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Oczywiście uśrednione dane statystyczne nie mówią o sytuacji poszczególnych osób, czy nawet całych grup zawodowych. Wyniki GUS dla sektora przedsiębiorstw obejmują tylko te zatrudniające ponad 9 osób, czyli nie odzwierciedlają poziomu wynagrodzeń w mniejszych firmach. Niemniej, generalnie możemy liczyć na systematyczny wzrost pensji.

Jedną z metod przyspieszenia tego wzrostu jest zmiana pracy. Tu również rynek jest coraz przyjaźniejszy dla polskich pracowników. Od miesiąca do dwóch najczęściej zajmowało w pierwszym kwartale 2018 poszukiwanie nowego zatrudnienia w Polsce – tak w badaniu Monitor Rynku Pracy wskazał co drugi ankietowany. 29 proc. respondentów zajęło to od 2 do 3 miesięcy. Niemniej, z jednej strony mamy grupę badanych, którzy nową pracę znajdują błyskawiczne – w ciągu 30 dni (6 proc.), ale z drugiej strony są osoby, którym ten proces znacznie się wydłużył – do pół roku pracy szukało 7 proc. ankietowanych, do roku – 3 proc., a 2 proc. - ponad rok. Średnio wszystkim ankietowanym, którzy znaleźli nową pracę w ostatnim półroczu, poszukiwanie zatrudnienia zajęło 2,5 miesiąca. Od ponad dwóch lat te doświadczenia poszukujących zatrudnienia były podobne. Jednak wcześniej średni czas poszukiwania pracy wynosił 3,6 miesiąca.

62 proc. ankietowanych, którzy na przełomie 2017/18 i w początkach 2018 r. znaleźli nowe zatrudnienie, twierdzi, że nie miała problemów z szukaniem pracy. 54 proc. podkreślało, że znalazło stanowisko, które spełnia ich wszystkie oczekiwania, ale 41 proc. musiało obniżyć swoje wymagania. Mniej więcej tylu samo respondentów twierdzi, że na rynku było dużo interesujących ofert (48%), co uważa przeciwnie (49%). Częściej natomiast nie podejmuje się negocjacji z pracodawcami (54%), niż próbujemy o ustaleniu warunków zatrudnienia rozmawiać (45%).

Dla większość ankietowanych sam proces rekrutacyjny trwał tyle, ile powinien (49%). 29 proc. uważa, że był długi, a 22 proc., że krótki. W przeważającej mierze (powyżej 80 proc. respondentów) ankietowani uważali, że otrzymali dostatecznie dużo informacji o zakresie obowiązków, o warunkach zatrudnienia (wynagrodzenie, typ umowy, czas pracy, benefity), przebiegu procesu rekrutacyjnego i o kolejnych etapach.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.