Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Budżet domowy - styczeń 2013

BUDZETSTYCZEN13CznF

Prawie każdego dnia dokonujemy jakiś wydatków – nie licząc opłat stałych, nawet drobne zakupy uszczuplają nasze zasoby finansowe. Zapewne nie raz zrodziło się w naszej głowie pytanie „na co wydaliśmy pieniądze”, „jak to możliwe, że na koncie zostało już tak niewiele środków”? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie i przekonać się, czy wszystkie nasze wydatki są konieczne, musimy odzyskać nad nimi kontrolę. Tylko jak to zrobić?

To całkiem proste! Trzeba zbierać paragony i skrupulatnie zapisywać każdy, nawet najdrobniejszy zakup. I co najważniejsze trzeba to robić systematycznie. Inaczej mówiąc należy zacząć prowadzić indywidualny budżet domowy.

Budżet domowy, to zestawienie naszych dochodów i wydatków w danym okresie. Możemy prowadzić budżet tygodniowy, miesięczny, a nawet roczny.

Najczęściej stosowanym budżetem w gospodarstwie domowym jest budżet miesięczny. W przypadku dochodów sprawa jest prosta - zazwyczaj wiemy, ile w danym miesiącu zarobimy. Pamiętajmy tylko, aby uwzględnić każdą kwotę: z umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło jak również premie i nagrody.

W przypadku wydatków sprawa nie jest już tak oczywista. Przygotowując się do prowadzenia budżetu domowego, należy zastanowić się, jakie rodzaje wydatków nas dotyczą. Podstawową kategorię kosztów stanowią te, których nie da się uniknąć. Znajdują się tu raty pożyczek i kredytów, opłaty za czynsz, energię elektryczną, gaz, telefon, internet, edukację itp. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że choć większość wydatków w tej kategorii jest niezbędnych i koniecznych do poniesienia, są wśród nich takie, które możemy ograniczać poprzez oszczędność wody, prądu czy gazu. Te wszystkie wydatki możemy nazwać w naszym, budżecie „wydatkami wg rachunków” bądź „kosztami stałymi”.

Inną kategorią wydatków są „wydatki na życie”, czyli te, na które mamy jakiś wpływ, z których możemy zrezygnować bądź w jakimś stopniu je ograniczyć. Trzecią kategorią wydatków są „wydatki okazjonalne”, bo przy prowadzeniu budżetu domowego istotne jest również planowanie. Tworząc i prowadząc budżet, musimy uwzględniać zarówno najbliższe plany na tydzień, czy miesiąc, jak również te odległe, na kilka miesięcy, a nawet rok i dłużej.

Czy do prowadzenia budżetu potrzebne są specjalne formularze? Oczywiście możemy skorzystać z dostępnych w internecie gotowych dokumentów albo formularzy Excel ale wystarczy nam do tego celu zeszyt, w którym zaczniemy zapisywać nasze przychody i wydatki.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, do rzetelnego prowadzenia budżetu domowego niezbędne jest zbieranie paragonów. Codziennie dokonujemy wielu zakupów i często już pod koniec dnia zapominamy o wszystkich wydatkach.

Tu gazetka, tam batonik… Jak okazuje się, to właśnie takie drobne kwoty mogą pozwolić nam na zaoszczędzenie środków finansowych. Oczywiście nie od razu się o tym przekonamy, ale już po trzech-czterech miesiącach będziemy mogli zauważyć wydatki zbędne bądź tak zwane zachcianki. W każdym budżecie znajdzie się kwota, którą można zaoszczędzić – trzeba tylko chcieć. Pamiętajmy, że każda

zaoszczędzona, czy nie wydana bez potrzeby kwota, daje nam poczucie, że mamy więcej niż nic. A często, jak się okazuje w skali miesiąca, są to dość pokaźne sumy. Szczególnie jest to widoczne przy niskich dochodach.

W prowadzeniu budżetu istotne jest zaangażowanie całej rodziny. Już od najmłodszych lat warto włączać dzieci w sprawy dotyczące wydawania i gospodarowania pieniędzmi. Dzieci mają okazję przekonać się na co rodzice muszą wydać pieniądze, nauczyć się racjonalnego ich wydawania i szanować te, które rodzice zarabiają. Warto również zachęcić dzieci do notowania sobie, ile otrzymują kieszonkowego i na co wydają te pieniądze. Może kiedy zobaczą, ile wydają na kolejnego żelka w sklepiku szkolnym, zechcą również postawić sobie jakiś swój cel oszczędzania i zrealizować go. Czasami trzeba na to poczekać, ale tylko cierpliwość i systematyczność jest tu kluczem do sukcesu.

Magdalena Nastrabasz-Janczarska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.