Codziennie wydajemy pieniądze, kupując nowe rzeczy, płacąc rachunki czy zaspokajając nasze cele. W ten sposób tworzymy nasz budżet domowy, czyli wykonujemy nasz plan zarządzania pieniędzmi w danym okresie. Budżet domowy to nic innego jak zestawienie naszych dochodów i wydatków. Często jednak nie potrafimy zachować równowagi między bieżącymi potrzebami a tym, co planujemy na przyszłość.
Budżet to nie tylko gospodarowanie posiadanymi pieniędzmi, ale przede wszystkim sztuka rezygnacji. Bywa tak, że dla jednego z nas posiadanie superfajnej mp4 staje się potrzebą pierwszego rzędu, ale dla innej osoby tylko luksusem w postaci zachcianki. Czy zastanawiamy się, dlaczego czasami pod wpływem impulsu kupujemy sobie np. wymarzony telefon komórkowy zamiast opłacić rachunek za prąd?
Czy nie potrafimy odróżnić zachcianek od swoich potrzeb?
Czym jest potrzeba w budżecie domowym? Część odpowie: „Potrzeby to te wydatki, które po prostu musimy w danym miesiącu ponieść. Czyli przede wszystkim rachunki, tj. czynsz za mieszkanie, energia, internet, telefon, dojazd do pracy, czy rata kredytu. Zostawiamy też coś na <<czarną godzinę>> na tzw. nieprzewidziane wydatki. No i oczywiście jedzenie które przygotowujemy w domu. Jeśli chcemy coś zjeść na mieście, to jest to już przyjemność i zachcianka”.
Problem w tym, że większość ludzi ma kłopoty w odróżnianiu w codziennym życiu potrzeb od zachcianek. Często wmawiamy sami sobie, że tak bardzo potrzebujemy wybranej rzeczy, gdy tak naprawdę po prostu chcemy ją mieć. Zdaje się, że im więcej zarabiamy, tym więcej konsumujemy. Wraz ze wzrostem naszych dochodów wzrastają nasze potrzeby. Bardzo często do tej pory uznawane przez nas za zachcianki stają się potrzebami.
Zanim więc sporządzisz budżet domowy, zastanów się:
• Dlaczego nie planujesz wydatków?
• Czy zapisujesz swoje codzienne wydatki?
• Czy potrafisz ograniczać wydatki w sytuacjach kryzysowych?
• Czy potrafisz zmobilizować całą swoją rodzinę do kontrolowania budżetu domowego?
• Co zrobić w przypadku niezaplanowanych wydatków?
• Jak często wydajesz pieniądze spontanicznie?
• Czy przed dokonaniem zakupu zadajesz sobie pytanie: Czy naprawdę tego potrzebuję, czy może tylko chcę?
Pamiętaj!