Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bruksela chwali polską gospodarkę

BRUKSELACHWALIPOLSKECznF

Polska gospodarka jest w fazie silnego wzrostu mimo dość niskiego poziomu inwestycji w 2016 r. – oceniła Komisja Europejska w najnowszym raporcie „Country Report 2017”. Wyniki raportu przedstawił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis za euro i dialog społeczny oraz stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych.

Zdaniem Brukseli, polska gospodarka nadrabia zaległości w bardzo szybkim tempie. W 2015 r. wskaźnik PKB na mieszkańca, wyrażony według standardów siły nabywczej, osiągnął w Polsce poziom 69 proc. średniej unijnej, wzrastając z poziomu 53 proc. w 2007 r.. Optymistyczne są też prognozy Komisji Europejskiej dotyczące tempu rozwoju naszej gospodarki w przyszłości.

Bruksela szacuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2017-2018 wciąż będzie wysoki i wyniesie od 3,1 do 3,2 proc. rocznie, czyli znacznie powyżej średniej unijnej. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że Polska czyni ogromne wysiłki, aby zwiększyć dochody budżetowe, ale nadal istnieją pewne niewykorzystane możliwości w tej materii. Analitycy Komisji Europejskiej potwierdzili analizy polskiego rządu, że poziom przestrzegania przepisów prawa podatkowego, w szczególności w dziedzinie podatku VAT, jest bardzo niski.

Pracownicy coraz cenniejsi

Perspektywom wzrostu w długim okresie zagrażają problemy o charakterze strukturalnym - głównym wyzwaniem jest demografia. Utrzymanie stałego wzrostu poziomu życia stanowi większe wyzwanie, gdy liczba ludności w wieku produkcyjnym maleje, a wzrost wydajności - pobudzany w początkowym okresie przez procesy transformacji i integracji gospodarczej - staje się trudniejszy do uzyskania. "W tej sytuacji coraz ważniejsze jest dalsze zwiększanie współczynnika aktywności zawodowej oraz stworzenie warunków sprzyjających inwestycjom i wzrostowi wydajności" - podkreślają autorzy raportu.

Pilnie potrzebne uporządkowanie sądownictwa i rozwój kolei

Według Komisji Europejskiej, dynamika polskich inwestycji jest hamowana przez nieprzejrzystość procesu tworzenia prawa. Ponadto wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny w porównaniu do innych państw członkowskich. Przede wszystkim chodzi o czas oczekiwania na wyrok w sprawach gospodarczych. Np. w przypadku postępowań upadłościowych czas rozstrzygnięcia należy do najdłuższych w Unii Europejskiej i wynosi średnio 36 miesięcy.

Pomimo poprawy sytuacji wciąż istnieją wąskie gardła w zakresie infrastruktury. Zwłaszcza czas realizacji projektów kolejowych jest za długi - oceniła Komisja Europejska.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.