Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bogaci częściej widzą bogatych

BOGACIWIDZABOGATYCHCznF

Polacy generalnie uważają, że bogactwo w naszym kraju jest zauważalne, ale jednocześnie tylko nieliczni rodacy mają szanse, aby je osiągnąć. Takie są wyniki raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z lata 2019 r. W sondażu w ramach cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" zapytano, jak Polacy definiują bogactwo i co sądzą o ludziach uznawanych za zamożnych. Chociaż wielu pytanych odpowiedziało, że bogactwo w Polsce nie jest rzadkością, to równocześnie zauważyło, że jest trudno osiągalne dla większości.

Według badania CBOS, mniej więcej co trzeci Polak (34 proc.) sądzi, że bogaci stanowią w Polsce nie więcej niż 5 proc. mieszkańców, a kolejne 16 proc. uważa, że jest ich od 6 proc. do 10 proc. Jednak 6 proc. twierdzi, że ponad połowa Polaków jest bogata. Duża część badanych (27 proc.) nie potrafiła oszacować odsetka bogatych w społeczeństwie. Ponadto niemal wszyscy badani nie uważali się za osobę naprawdę bogatą. Połowa stwierdziła, że zna osobiście co najmniej jedną naprawdę bogatą osobę lub rodzinę. Do znajomości z osobami bogatymi częściej niż inni przyznają się młodsi respondenci, o wyższym poziomie wykształcenia i uzyskujący wyższe dochody od przeciętnych. Ci ostatni, nie dość, że widzą zamożnych Polaków częściej niż inne grupy społeczne, to częściej także są pewni, że bogatych będzie w naszym kraju przybywać. W tym samym sondażu CBOS pytał również o granicę bogactwa. Jako dochód, który uprawnia do nazwania się osobą naprawdę bogatą, najczęściej wskazywano próg 10 tys. zł miesięcznie netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Niestety znakomita większość Polaków jest sceptyczna jeśli chodzi o możliwość osiągnięcia przez nich takiego statusu. 77 proc. respondentów jest przekonana, że w Polsce ludzie nie mają równych szans. Przeciwnego zdania jest zaledwie 18 proc. ankietowanych. 

Bogaci nie mają nad Wisłą jednoznacznie dobrej opinii, ale też nie są postrzegani jako ludzie z gruntu źli. 47 proc. respondentów uznało, że zamożni nie zasługują na poważanie i szacunek, ale 39 proc. przyznało bogaczom pozytywną ocenę. Niemniej najczęściej stwierdzano, że o możliwości dojścia do wielkich pieniędzy decydują głównie pracowitość oraz odwaga i gotowość do ryzyka (po 43 proc. odpowiedzi). Na następnym miejscu znalazły się talenty i zdolności (36 proc.). Dopiero w dalszej kolejności ankietowani wskazywali wykorzystywanie luk prawnych i bezwzględność w stosunku do innych ludzi (wszystkie - po około 25 proc. wskazań). 22 proc. było przekonanych, że jednym z głównych powodów osiągnięcia bogactwa było szczęście czy zrządzenie losu.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.