Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bogaci coraz bogatsi

BOGACIBOGATSICznF

W 2016 roku bogaci stali się jeszcze bardziej bogaci. W rękach 10 proc. ludzi znajduje się już 89 proc. majątku świata! Liczby są bezwzględne – gospodarka światowa wciąż rośnie, ale z owoców tego postępu korzysta głównie wąska grupa bogaczy. Takie są wnioski z corocznego raportu Banku Credit Suisse.

Badanie tempa gromadzenia i rozdziału światowego bogactwa ("Global Wealth Report 2016") potwierdza wieloletnią tendencję pogłębiania się globalnych nierówności. Konsekwentnie szybciej rosną majątki, tych którzy już są bogaci. Równocześnie stan posiadania najbiedniejszych realnie obniża się. Zdaniem szwajcarskich bankierów, po 2016 roku 10 proc. najzamożniejszych ludzi na świecie będzie dysponowało 89 proc. światowego bogactwa. To wzrost o 2 punkty procentowe od 2014 r. Pozostałe 90 proc. ludzkości będzie musiało zadowolić się udziałem w zaledwie 11 proc. światowego majątku.

Gospodarka rośnie, ale nie dla biednych

Zamożność naszej cywilizacji nieustannie się powiększa  - w 2016 r. urośnie o +1,4 proc., porównując ze stanem na koniec 2015. Jednak proces ten przebiega w całkowicie nierównomierny sposób. Wzrost zamożności najbiedniejszych nie nadąża za przyspieszającym bogaceniem się 10 proc. najzamożniejszych ludzi na świecie. Systematycznie powiększa się więc przepaść pomiędzy biednymi, a bogatymi.

Koncentracja światowego majątku w rękach nielicznych powoduje, że największym beneficjentem wzrostu światowego bogactwa jest nieodmiennie wąska grupa zaledwie 1 proc. najzamożniejszej części ludzkości. Najnowsze badanie szacuje, że po zakończeniu 2016 r. opanują oni już połowę całego majątku zgromadzonego na Ziemi.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.