Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Blokowiska wyludniają się w Polsce

MNIEJWBLOKACHCznF

Spada liczba gospodarstw domowych w domach wielorodzinnych - wynika z opracowania dotyczącego budżetów polskich gospodarstw domowych w 2016 r.. które przedstawił Główny Urząd Statystyczny (GUS). W latach 2005-2016 o 3,9 pkt. proc. spadła ilość gospodarstw domowych mieszkających w budynkach wielorodzinnych (do 55,3 proc.) i jednocześnie wzrosła w domach jednorodzinnych wolnostojących o ponad 3 pkt. proc (do 38,2 proc.), w domach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej o 1 pkt. proc. (do 6,4 proc.).

GUS wyliczył, że w 2016 r. przeciętne gospodarstwo domowe zajmowało mieszkanie o powierzchni 77,2 m kw. Składało się ono z trzech pokoi i było nieco większe niż w 2015 r., gdy było to 76,7 m kw i 2,9 pokoju. Średnio - na jedną osobę - przypadało 27,6 m kw. powierzchni użytkowej i jeden pokój (w 2015 r. - 27,4 m kw.). Według gusowskiej definicji, powierzchnia użytkowa to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym - pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alkow, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku i garderoby. Do powierzchni użytkowej wlicza się też takie pomieszczenia, jak np. domowe siłownie czy pracownie artystyczne. Nie wlicza się za to balkonów, tarasów, loggi, antresoli, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek na opał, a także garaży, hydroforni i kotłowni.

Największą przeciętną powierzchnią użytkową mieszkań dysponowały gospodarstwa domowe rolników - 124,2 m kw. Z kolei największą powierzchnię użytkową na osobę miały gospodarstwa domowe emerytów (37,4 m kw.) oraz rencistów (36,6 m kw.), co - jak zauważyli analitycy GUS - wiąże się z mniejszą liczbą osób w gospodarstwie domowym. Ponadto wyraźnie widać, że powierzchnia mieszkań maleje wraz ze wzrostem liczby mieszkańców danej miejscowości. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań położonych na wsi (a więc nie tylko rolników) zajmowana przez gospodarstwo domowe wynosiła 99,8 m kw. i była o prawie 40 m kw. większa niż w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Gospodarstwa domowe na wsi dysponowały też największą powierzchnią użytkową przypadającą na jedną osobę - 29,8 m kw., wobec ok. 26 m kw. w miastach ponad półmilionowych.

Prawie jedna trzecia (ponad 30 proc.) gospodarstw domowych zamieszkiwało w budynkach z 1960 r. i starszych - przy czym więcej było ich na wsi - ok. 35 proc. - niż w miastach - ponad 28 proc. W najnowszych budynkach, wybudowanych po 1995 r., mieszkało ponad 14 proc. gospodarstw domowych ogółem (13,8 proc. w miastach i 14,9 proc. na wsi). Zdecydowanie najwięcej gospodarstw domowych mieszkających w budynkach wybudowanych po 1995 r. było w miastach liczących co najmniej pół miliona mieszkańców (ponad 24 proc.). W budynkach wybudowanych przed 1961 r. najczęściej mieszkali emeryci i renciści (prawie 33 proc.), a najrzadziej gospodarstwa osób pracujących na własny rachunek (niecałe 21 proc). Ci ostatni znacznie częściej mieszkali w budynkach najnowszych, wybudowanych po 1995 r. - 31 proc., gdy tymczasem w takich domach było nieco ponad 5 proc. gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Z danych GUS za 2016 r. wynika, że 99,4 proc. gospodarstw domowych w Polsce zajmowało mieszkania wyposażone w wodociąg. 97,6 proc. miało w nich spłukiwany ustęp, a 96,6 proc. łazienkę.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.