Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bezrobocie rekordowo spada

BEZROBOCIESPADA0616CznF

Stopa bezrobocia w czerwcu 2016 r. wyniosła 8,8 proc. - o 0,3 punktu procentowego mniej w porównaniu do maja – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 r.. Rząd szacuje, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 8,4 proc..

Minister Rafalska podkreśliła, że jeszcze w maju bezrobotnych było 1,5 mln, a w czerwcu 2016 bezrobotnych zarejestrowanych mamy 1 mln 390 tys.. Liczba bezrobotnych w porównaniu do maja spadła o 62,8 tys. osób, czyli o 4,3 proc. - wynika z szacunków resortu. Wzrosło też przeciętne wynagrodzenie - o 4,1 pkt. proc. liczone w skali roku.

Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach, a najbardziej - o 0,7 pkt. proc. w warmińsko-mazurskim, a więc tam, gdzie od lat utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu wyniosła 146,5 tys. W porównaniu do maja wzrosła o 20,2 tys. (- o 16 proc.).

Najwięcej wolnych miejsc pracy jest w branży rolniczej, usługach, również opiekuńczych oraz w budownictwie - poinformował wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Resort rodziny i pracy szacuje, że na koniec 2016 r. stopa bezrobocia może wynieść 8,4 proc. E. Rafalska przyznała, że „Dynamika spadku jest mniejsza, niż przed rokiem. Z tak niskiego poziomu dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze.”

Rośnie Wskaźnik Rynku Pracy

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, wzrósł w czerwcu o 0,1 pkt w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w swoim raporcie.

W raporcie BIEC podkreśliło: "Na razie trudno spodziewać się pogorszenia warunków na rynku pracy. Decydująca będzie druga połowa roku, a zwłaszcza miesiące zimowe, gdy wygaśnie pozytywne działanie prac sezonowych."

"W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów samochodów, producentów wyrobów z tworzyw sztucznych oraz w poligrafii. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży" – ocenili specjaliści BIEC.

Według analizy BIEC, od jesieni 2013 r. zmniejsza się liczba zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Obecnie z winy pracodawcy zwalnianych jest ok. 70 tys. osób miesięcznie. W największym stopniu bezrobocie zmalało w przypadku osób do 30 roku życia wobec początku br. oraz osób powyżej. 50 roku życia i osób trwale bezrobotnych.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.