Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bezrobocie najniższe od 25 lat

BEZROBOCIEMARZEC2016CznF

Stopa bezrobocia w marcu 2016 r. wyniosła 10 proc. wobec 10,3 proc. w lutym - poinformował GUS. Wskaźnik polskiego bezrobocia w marcu 2016 był najniższy od 25 lat. Zdaniem ekspertów przyczynił się do tego wzrost zatrudnienia, zwłaszcza w budownictwie i turystyce.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wyraziła opinię, że w kwietniu wskaźnik bezrobocia będzie poniżej 10 proc., a więc jednocyfrowy.

Rok wcześniej w marcu bezrobocie wynosiło 11,5 proc., co oznacza spadek o 1,5 pp. r/r. Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne miesiące roku. Pod koniec roku 2016 stopa bezrobocia powinna osiągnąć poziom zbliżony do 9 proc. Pod koniec marca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 600,5 tys. osób i był to rezultat niższy niż przed miesiącem o 52,2 tys. osób.

"To dobre informacje dla pracowników, wreszcie mamy rynek pracownika" - stwierdziła minister rodziny i pracy.

Również eksperci uważają, że najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy. „Wchodzimy w okres wiosenny, a zaraz potem letni, które są najbardziej aktywne, jeśli chodzi o ilość dostępnej pracy. W tym okresie wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają takie branże jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, czy rolnictwo i dają dodatkowe miejsca pracy" – ocenił Krzysztof Inglot z Work Service w komentarzu dla PAP.

W ocenie konfederacji polskich pracodawców „Lewiatan”, zakładając, że obecny trend się utrzyma, pod koniec lata możemy spodziewać się stopy bezrobocia między 7 a 8 proc. Na koniec roku bezrobocie lekko wrośnie, ale nie przekroczy 9 proc.

W praktyce taka sytuacja pozwala pracownikom spodziewać się stabilizacji zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń. Z kolei pracodawcom będzie coraz trudniej znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy i to nie tylko wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.