Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bezpieczne mieszkanie dla studenta

MIESZKANIESTUDENTACznF

Ostatnie tygodnie przed każdą inauguracją roku akademickiego to czas gorączkowych poszukiwań mieszkań przez studentów. Nie wszyscy bowiem mogą liczyć na miejsce w akademiku, albo mieszkają w mieście uniwersyteckim. Warto dobrze się przyjrzeć temu co proponuje rynek, a zwłaszcza na jakich zasadach. Ostrożność jest wskazana także w przypadku współlokatorów.

Po pierwsze na rynku pośredników mieszkaniowych, którzy najczęściej ogłaszają się w Sieci, nie wszyscy chcą robić uczciwe biznesy. Nie można wykluczyć osobników, którzy składają ofertę tylko po to, by wziąć przedpłatę albo prowizję i... zniknąć z pieniędzmi żaka. Warto więc sprawdzić z kim mamy do czynienia zanim sięgniemy do kieszeni. Wcześniej można zapytać się znajomych czy znają takiego pośrednika lub firmę i jakie mają informacje o nich. Jeśli mamy do czynienia z firmą, to można sprawdzić ją w Internecie. Są tam przecież nie tylko strony danych pośredników, ale też fora z ocenami różnych usługodawców. Oczywiście większe przedsiębiorstwa nie szczędzą na PR i niektóre opinie mogą być fabrykowane. Jednak z drugiej strony taka poważna firma stara się dbać o swój wizerunek i zapewne nie będzie chciała być kojarzona z oszustami.

Prowizja nigdy przed

Kolejna ważna sprawa - dobry pośrednik nie powinien pobierać prowizji ani za udostępnienie adresu mieszkania czy kontaktu do właściciela, ani za pokazanie lokalu. Prowizja powinna być wypłacona dopiero po podpisaniu umowy najmu. Przedtem pośrednik powinien pomóc przygotować dokumenty, dopilnować formalności itd.. Standardowa prowizja dla pośrednika równa się miesięcznemu czynszowi, jednak warto negocjować.

Umowa ma chronić obie strony

Nie może służyć wyłącznie ochronie interesów właściciela nieruchomości. Powinna określać obowiązki i prawa obu stron. Przede wszystkim dokładnie wskazywać zakres opłat za lokal – czy tylko czynsz, czy też koszty eksploatacji. Po dokładnym wyjaśnieniu takich składników opłaty może się okazać, że na pierwszy rzut oka wysoki czynsz będzie niższy od opłat zsumowanych z czynszem, który ich nie obejmuje. Trzeba też dokładnie określić za jakie ewentualnie zniszczenia mamy zapłacić – sformułowanie, że oddamy lokal w takim stanie, w jakim go przejęliśmy jest zbyt ogólnikowe i może nas sporo kosztować. Stąd wygodna dla wynajmującego instytucja kaucji może okazać się zasadzką na lokatora. Nigdy nie jesteśmy od razu w stanie rozpoznać ukrytych wad mieszkania, np. pleśni na świeżo wymalowanej ścianie. Ryzyko takich niespodzianek może ograniczyć (ale nie wyeliminuje do końca) protokół zdawczo-odbiorczy, który szczegółowo opisze mieszkanie i jego wyposażenie. Warto do niego załączyć dokumentację fotograficzną. Generalnie, każdą umowę należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Jeśli nas na to stać, to można skonsultować ją z prawnikiem.

Wypowiedzenie umowy

Powody do zerwania umowy przez właściciela mieszkania powinny być precyzyjnie określone, aby uniemożliwić wystawienie nas za drzwi, bo akurat właścicielowi nie spodoba się nasz styl życia (całonocna nauka przed egzaminami) lub przenocowanie rodziny czy znajomych, którzy przejechali na kilka dni w odwiedziny.

Sprawdzić status lokalu

Przed podpisaniem umowy powinniśmy poprosić o wyciąg z ksiąg wieczystych, świadczący o tym, że wynajmujemy lokal od jego rzeczywistego właściciela. Uniemożliwi to podszycie się pod wynajmującego pośredników, którzy mogą zamiast niego podpisać umowę, a następnie brać od nas pieniądze i nie przekazywać ich właścicielowi.

Z sublokatorami taniej, ale...

Studenci często próbują obniżyć jednostkowe koszty poprzez wspólne wynajmowanie mieszkań. Konieczne jest jednak uzgodnienie takiego rozwiązania z właścicielem lokalu – zwłaszcza kiedy w czynszu zawarte są opłaty za eksploatację lokalu. Ważne jest także zabezpieczenie się przed niesolidnością "współspacza" – najlepiej, żeby on również podpisał się pod umową najmu.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.