Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bez PIT dla młodych

MLODZIBEZPITCznF

Zniesienie podatku PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat zakłada jeden z projektów PiS, zawartych w tzw. “Piątce Kaczyńskiego”. Nowe przepisy powinny wejść w życie jeszcze latem 2019 r. Obejmą jednak wyłącznie zatrudnionych na etaty i umowy zlecenia. Nie będą dotyczyły młodych prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ – zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego – dla tej grupy rząd przygotował inne ulgi. Nowe rozwiązanie ma zniechęcić pracodawców do zatrudnienia młodych Polaków w tzw. szarej strefie.

Z podatku PIT zostaną zwolnione wszystkie osoby pracujące, które:

  •      nie mają ukończonych 26 lat;
  •      są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie;
  •      zarabiają mniej niż 7 tys. zł netto miesięcznie.

Zdaniem ekonomistów, ulga ma szansę nie tylko zwiększyć zarobki młodych pracowników do 26 lat “na rękę”, ale także pobudzić aktywność zawodową w tej grupie wiekowej. Może więc przynieść korzyści całej gospodarce, mimo, że ma kosztować budżet państwa ok. 3 mld zł rocznie. 

Premier Mateusz Morawiecki uzasadnił: “Zwolnienie z PIT dla pracujących do 26. roku życia to około 2-3 mld zł. Owszem, to jest rachunek. A korzyść? To więcej młodych zatrudnionych na umowę o pracę. To więcej młodych, którzy wybierają Polskę, a nie emigrację za pracą. To więcej młodych, którzy nie zwlekają ze ślubem, aż uda im się odłożyć, lecz decydują się na założenie rodziny od razu po studiach. To więcej młodych, którzy wyprowadzają się od rodziców. To lepiej wykształceni doświadczeni młodzi ludzie, łączący częściej studia z pracą”. Według premiera, ulga nie obejmie młodych Polaków prowadzących własną działalność gospodarczą, ponieważ dla nich jest wiele innych udogodnień, które już weszły lub wchodzą w życie.

Wprowadzenie zerowego PIT dla młodych ma zachęcić firmy do legalnego zatrudniania takich osób na etatach. “Ludzie młodzi zyskują szansę na wyższe wynagrodzenie. Zarówno gospodarka, jak i rynek pracy skorzystają na takich rozwiązaniach” – podkreśliła Teresa Czerwińska, minister finansów, zastrzegając, że przy tworzeniu konkretnych przepisów rząd musi zabezpieczyć system podatkowy przez próbami unikania płacenia podatków.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.