Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Beacony miały pomagać niepełnosprawnym

BEACONYCznF

Beacon sam wykrywa smartfon, czy tablet klienta zbliżającego się właśnie do np. stoiska w galerii handlowej. Po namierzeniu atakuje go ofertą handlową z tego najbliższego sklepu, albo witryny internetowej. Stara się więc jak najszybciej ściągnąć kupującego do fizycznego, lub wirtualnego sklepu. Urządzenia bywają też instalowane w ruchliwych miejscach takich, jak dworce i przystanki komunikacji publicznej.

Technologia od zeszłego roku zdobywa rynki w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce pionierem ich zastosowania okazała się sieć sklepów obuwniczych – pierwsze beacony zamontowała w listopadzie 2014. Inna firma zainstalowała beacon na stacji metra w Warszawie. Jeszcze w 2015 te maszynki mają pojawić się w jednej z działających w Polsce sieci supermarketów.

Czym są beacony?

Beacony to minikomputery, które posiadają sensory ruchu, ciepła i Bluetooth. To narzędzia do namierzania celu na dystansie kilkudziesięciu metrów. Wykrytego w przestrzeni publicznej potencjalnego klienta atakuje sygnał z małego nadajnika. Sygnał taki może do osobistego urządzenia mobilnego dostarczyć kupon zakupowy. Dla handlowców szczególnie ważne jest, że ich informacja dzięki beaconom dociera wprost do konkretnych osób, które od razu mogą skorzystać z tak przekazanej oferty.

Zastosowanie w praktyce

Beacony opracowano jako pomoc w poruszaniu się po współczesnych aglomeracjach, a więc składnik konstrukcji tzw. miast inteligentnych. Myślano głównie o turystach i niepełnosprawnych. Pierwsi jednak praktycznie zaczęli wykorzystywać je marketingowcy. Najpierw testowali za Oceanem, w jednej z nowojorskich galerii handlowych. Ponieważ rozwiązanie zaczęło się sprawdzać, to rozszerzono je na całą sieć takich galerii w USA. Własny produkt o takich samych właściwościach przyjęła też sieć Apple Store'ów. W Europie liderem w korzystaniu z tej technologii jest Wielka Brytania. Szacuje się, że ogólnoświatowy wzrost zastosowania nowej technologii może w ciągu najbliższych 5 lat osiągnąć do 300 proc.. Chcą na tym skorzystać przedsiębiorcy z Polski. Pierwsze krajowe firmy konstruujące beacony powstały w Warszawie i Krakowie.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.