Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bat na lokatorów spółdzielni mieszkaniowych

LOKATORZYSPOLMIESZKCznF

Sędziowie orzekli, że żądanie przez spółdzielnię mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu jest zgodne z konstytucją, w przypadku długotrwałych zaległości lokatora w opłatach.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę mężczyzny, którego mieszkanie zostało przymusowo zlicytowane, chociaż posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wcześniej spółdzielnia wykluczyła go z grona członków z powodu nie płacenia przez niego za eksploatację i utrzymanie mieszkania.

Skarżący te działania spółdzielni, powołał się na art. 64 Konstytucji, który mówi, że prawa majątkowe -  w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - podlegają ochronie na równi z własnością. Dlatego chciał on uznania za niezgodny z konstytucją art. 17 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który umożliwia spółdzielni żądania przymusowej sprzedaży lokalu.

Tymczasem Trybunał  uznał, że zwykła egzekucja, która ma doprowadzić do zaspokojenia roszczeń spółdzielni z tytułu niezapłaconych opłat przez długi czas jest uciążliwą i kosztowną procedurą.

„Poza tym nie pozwala na pozbycie się z grona spółdzielni osoby nierespektującej reguł funkcjonowania spółdzielni. To może się odbić także niekorzystnie na pozostałych członkach spółdzielni, część tych opłat może być przerzucona na innych członków. Spółdzielnia może w skrajnym przypadku, gdyby było więcej takich osób niepłacących, utracić płynność finansową” - uzasadniła sędzia Trybunału, Teresa Liszcz.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że teraz takie egzekucje spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły przeprowadzać z większą energią. Lokatorom nie pozostanie więc nic innego, jak terminowo płacić za eksploatację mieszkania.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.