Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Antykomornicza zapora w 500+

ANTYKOMORNIK500CznF

Wypłaty świadczeń z programu 500+ nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik - wynika z przepisów, obowiązujących od 20 sierpnia 2016 r.. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta, do których komornicy mają dostępu.

Zainicjowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustala w Kodeksie rodzinnym, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów. Przepis obejmuje świadczenia wychowawcze, z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, rodzinne oraz inne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Nowe zapisy określają, że świadczenia 500+ nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Wprowadzenie tego przepisu okazało się niezbędne ze względu na zajęcia komornicze wymienionych świadczeń pomimo zakazu funkcjonującego wcześniej w Ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Komornicy tłumaczyli się, że nie wiedzą, oraz skąd pochodzą pieniądze na zajętym rachunku.

Specjalne subkonta

By uniemożliwić komornikom takich działań nowela przewiduje, że dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne, mogą być tworzone specjalne subkonta, wyłączone z egzekucji.

Otwarcie i prowadzenie takiego rachunku rodzinnego oraz wypłaty z niego są wolne od wszelkich opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do tego rachunku oraz wypłaty z bankomatów danej instytucji finansowej i wskazanych przez nią.

Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedstawienie bankowi bądź kasie spółdzielczej zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.