Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Abolicja podatkowa przy przedawnionych dochodach

ABOLICJAPODATKOWACznF

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Nowela zwolni z 75-proc. podatku przedawnione dochody, pod warunkiem, że ich pochodzenie zostanie udokumentowane.

Dotychczasowe przepisy w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu pozwalały na opodatkowanie przedawnionych zobowiązań stawką 75 proc., nawet po upływie pięciu lat od ich uzyskania.

Od początku 2016 r. przychody, od których przedawniły się zobowiązania podatkowe, będą mogły być traktowane jak legalne dochody. Zmienione prawo pozwoli więc na swoistą abolicję podatkową, obejmującą dochody uzyskane przed 31 grudnia 2010 r.. Jednak nie będzie żadnego automatyzmu. Podatnik, który będzie chciał zalegalizować dawne dochody, będzie musiał udokumentować pochodzenie pieniędzy i wskazać okres, w którym zostały zgromadzone. Nowe przepisy przerzucają ciężar dowodu na podatnika, ponieważ będzie musiał przekonać fiskusa o prawdziwości udzielonych informacji.

Ustawodawca wyszedł z założenia, że właśnie podatnik dysponuje wiedzą, jakich dochodów nie zgłosił do opodatkowania, kiedy i z jakiego tytułu je osiągnął. Oczywiście urząd skarbowy będzie miał ostatnie słowo w kwestii decyzji czy uznać oświadczenie podatnika za prawdziwe i prawnie wiążące.

Według opinii dla PAP, Ireneusza Krawczyka z kancelarii Ożóg,

zalegalizowanie przedawnionych dochodów nie będzie mogło odbyć się poprzez ich zgłoszenie przed wszczęciem postępowania w sprawie ustalenia zryczałtowanego podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł przychodu, ale dopiero w czasie jego trwania.

W praktyce wykazanie, że osiągnęło się dochody zwłaszcza z działalności nie zgłoszonej do opodatkowania, może być bardzo trudne. Natomiast skuteczne zakwestionowanie przez służby skarbowe pochodzenia pieniędzy z dochodów przedawnionych spowoduje opodatkowanie karną stawką 75 proc. Tak więc dalej najważniejsze będzie zdanie urzędnika skarbowego. Ostatecznie tylko od jego woli będzie zależało czy podatnik zapłaci karna stawkę.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.