Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

ABC domowych finansów, cz. 8

ABC80

Nie wiem czy pamiętacie, ale w zeszłym tygodniu zepsuła się nam pralka… Dramat! Wyobrażacie sobie funkcjonowanie rodziny z małym dzieckiem bez pralki? Ja też nie. Nie wiem, jak ludzie żyli przed jej wynalezieniem. W dodatku święta coraz bliżej – wiadomo – zakupy, prezenty, mnóstwo wydatków… a tu jeszcze to!

Mimo wszystko stwierdziliśmy z mężem, że zakup pralki nie może dłużej czekać – powoli kończyły nam się czyste ubrania, a pranie ręczne zajęłoby mi wieczność. Niestety oszczędności na koncie brak, więc jedyne co nam zostało to pożyczka. Nie byłam zbyt entuzjastycznie nastawiona do tego pomysłu. Do tej pory nie udawało nam się nic odłożyć, całe wypłaty wydawaliśmy na bieżące sprawy. Z ratą do spłaty na pewno nie będzie lepiej…

W piątek miałam wolne, ale przez cały dzień chodziłam w podłym nastroju. Stos brudnych ciuchów praktycznie wysypywał się z łazienki, a ja oglądałam modele pralek w Internecie i w myślach podliczałam wydatki.

ABC81

O dziwo, mój mąż wrócił z pracy w dobrym humorze. O dziwo, bo zawsze myśl o takich zakupach irytuje go bardziej niż mnie. Od progu powiedział, że ma rozwiązanie i że wychodzimy. Zdumiona ubrałam się i wsiedliśmy do samochodu. Po drodze wyjaśnił mi, że porównał już oferty pożyczek i znalazł coś dla nas w Kasie Stefczyka. Wcześniej mieliśmy już u nich niedużą pożyczkę. Pamiętam, że byliśmy z niej zadowoleni. Pani z Kasy wszystko jasno nam wytłumaczyła i nie byliśmy potem zaskoczeni żadnymi „haczykami” (jak to niestety bywa z niektórymi pożyczkami…).

http://www.stefczyk.tv/serie/abc-domowych-finansow/odc4-finanse-w-internecie

Obsługiwała nas młoda i sympatyczna dziewczyna. Od razu zapytała nas na jaką maksymalną miesięczną ratę możemy sobie pozwolić. Myślałam już o tym wcześniej w domu. Zgodnie z zasadami, które pamiętałam z poradników, jest to jedna z kluczowych kwestii, o których musimy pamiętać biorąc pożyczkę. Policzyłam, że jeśli nie chcemy rezygnować z wakacji na Mazurach (a ja ciągle wierzę, że pojedziemy!), to rata nie powinna być wyższa niż 100 zł. Myślałam, że nie uda nam się dostać takiej pożyczki, a jednak! W ciągu 15 minut mieliśmy już wstępna zgodę. Dodatkowo okazało się, że na moim koncie można ustawić stały przelew internetowy, więc rata będzie pobierana automatycznie. Nie muszę o tym pamiętać i nic za to nie płacę! Chyba ustawię tę opcję dla wszystkich naszych rachunków. Bez sensu tracić czas i pieniądze, robiąc opłaty na poczcie.

Prosto z Kasy pojechaliśmy do sklepu wybierać nową pralkę. Sprzedawca kusił modelami z promocji, ale ja wiedziałam już czego chcę. Pralka miała być przede wszystkim ekonomiczna i ekologiczna. Klasa energetyczna A+ i możliwość ustawienia opcji ½, tak aby zużywać mniej wody, kiedy pierzemy mało ubrań. Moja stara pralka nie miała takiej funkcji, a niestety często zdarzało mi się prać dosłownie trzy koszulki, kiedy nie miałam nic innego w danym kolorze (teraz, jak myślę o rachunku za wodę, to mi głupio przed samą sobą, że tak robiłam). W końcu wybraliśmy tę jedyną. W sobotę dopełniliśmy formalności z pożyczką i późnym popołudniem nowa pralka była już w naszym domu :)

ABC82

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.