Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500+ pomaga w spłacie mniejszych długów

500DLUGIBIGCznF

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu 12 miesięcy, od końca lutego 2016 r. do końca lutego 2017 r., liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. Jak podkreślił BIG, w przypadku niesolidnych dłużników ich udział spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc..

Jednak liczba wszystkich niepłacących zobowiązań, (minimum 200 zł opóźnione o co najmniej 60 dni) znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor, wzrosła przez rok o 26 proc. z ok. 1,4 mln do ponad 1,8 mln - podkreślono w najnowszym raporcie BIG InfoMonitor. Dodano, że przybyło także nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.), czyli o 11 proc., a tych z zaległościami na wyższe kwoty przybyło o 37 proc.. Niestety wzrosła również łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do rejestru z powodu nieuregulowania rachunków, alimentów, rat pożyczek, czy też zobowiązań wobec sądów - z 16,4 mld zł do 26,9 mld zł.

500+ najbardziej doceniają kobiety

Jak wynika z informacji BIG, wypłaty z tytułu programu 500+ pochłonęły w 2016  r. ponad 17 mld zł. W 2017 r. uprawnieni mają otrzymać ok. 23 mld zł.

Biorąc pod uwagę, że z tej formy pomocy państwa korzysta 2,56 mln rodzin (19 proc. gospodarstw domowych w Polsce), właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu – podał BIG komentując wyniki swojego badania. Program 500+ zdecydowanie bardziej został dostrzeżony przez kobiety - 31 proc. wskazań, niż mężczyzn - 18 proc.

"Zakładaliśmy, że start programu 500+ pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia, z którym wcześniej sobie nie radzili, a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG" – skomentował wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand i dodał, że sprawdziły się przewidywania w sprawie skutków 500+.

Na wypłacalność wpływają tez kursy walut i polityka

Ponadto ankietowani, na liście zdarzeń wpływających na sytuację finansową, podali także wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski (5 proc.), 4 proc. badanych wskazało na wyniki wyborów w USA i referendum w Wielkiej Brytanii (Brexit), a także wahania notowań franka szwajcarskiego, które dają się we znaki ponad 593 tys. Polaków, spłacających kredyty mieszkaniowe w tej walucie.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.