Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500+ nie zmniejsza zatrudnienia kobiet

PRACAKOBIETY500CznF

W II kwartale 2017 r. po raz kolejny zmalało bezrobocie i zwiększyło się zatrudnienie. Nie ma też sygnałów, aby rządowy program Rodzina 500 plus zmniejszył aktywność zawodową Polek. W momencie wprowadzania programu liczni eksperci, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacowali, że z rynku pracy może odpłynąć ok. 240 tys. Polek skuszonych świadczeniami na dzieci. Jednak dane Eurostatu (europejski urząd statystyczny) nie potwierdziły tych biadań.

Współczynnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł na koniec II kw. 60 proc. i jest o 1,9 pkt proc. wyższy niż przed rokiem. Posady znalazło w tym okresie niemal 150 tys. kobiet na 250 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez gospodarkę, a ogólna liczba zatrudnionych w naszym kraju pań wynosi obecnie 7,32 mln, czyli najwięcej od co najmniej 25 lat.

Rośnie nie tylko ogólna liczba pracujących kobiet. Ich zatrudnienie w wieku 25-49 lat, czyli w okresie, gdy rodziny są beneficjentami 500+, zwiększyło się podczas ostatniego roku o 60 tys. i wyniosło ponad 4,9 mln. Pozytywny trend dotyczy również Polek bez dyplomu wyższej uczelni. W tym przypadku liczba pracujących kobiet wzrosła o 20 tys. i wynosi 2,24 mln. Z kolei odsetek biernych zawodowo Polek w wieku 25-59 lat wynosi 23,4 proc., czyli najmniej od 20 lat.

Eurostat podsumował szczegółowe dane z poszczególnych krajów unijnych o sytuacji na rynku pracy w II kw. br. W większości państw zdecydowanie poprawia się poziom zatrudnienia czy aktywności zawodowej, maleje bezrobocie. Pozytywnie wyróżniają się dane z Polski. Bezrobocie w okresie marzec-czerwiec spadło z 5,6 proc. do 5 proc. (wg unijnej metodologii). W ujęciu rocznym w porównaniu z końcem pierwszej połowy 2016 r. nastąpił spadek o 1,3 pkt proc..

Dane Eurostatu pokazują, że odsetek pracujących Polaków w relacji do osób w wieku produkcyjnym 15-64 lata (współczynnik zatrudnienia) zwiększył się o 0,8 pkt proc. w porównaniu do ub. kwartału i o niespełna 2 pkt proc. w porównaniu do okresu sprzed roku, osiągając 66,2 proc. Według danych OECD (organizacja zrzeszająca najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje świata) to najwyższy współczynnik zatrudnienia od 25 lat. Odsetek biernych zawodowo po drugim kwartale jest z kolei najniższy również od ćwierćwiecza i wynosi 30,3 proc.. Zaczyna też zauważalnie zwiększ się zatrudnienie wśród osób bez wyższego wykształcenia. W II kw. br. współczynnik zatrudnienia Polaków z takim wykształceniem wzrósł do 67,4 proc., co było najwyższym poziomem od 19 lat.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.