Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500+ nie może mieć wpływu na alimenty

ALIMENTY500CznF

Po odmowie podwyższenia alimentów przez sąd, z powodu wprowadzenia programu 500+, zdecydowanie zareagowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oświadczyło, że świadczenie z rządowego programu nie powinno wpływać na wyroki sądów w sprawach alimentacyjnych.

Wiceszef resortu rodziny Bartosz Marczuk powiedział: „Świadczenie 500 plus nie powinno wpływać na wysokość alimentów.” Resort nie wyklucza zmian w ustawie, wprowadzającej 500 zł na dziecko, gdyby okazało się, że sądy będą nadal to świadczenie uwzględniały przy orzekaniu o alimentach. Przyczyną reakcji przedstawiciela rządu okazał się wyrok, który odmówił matce podwyższenia płaconych na jej dzieci alimentów, ponieważ – zdaniem sądu – matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z programu 500+.

Wiceminister Marczuk przypomniał, że jego resort od początku stał na stanowisku, że świadczenie z programu 500+ nie może wpływać na wysokość alimentów na dzieci. Dodał, że również resort sprawiedliwości podziela to stanowisko. Marczuk wyjaśnił: "500 plus nie ma zastępować tego, kto jest zobowiązany do płacenia alimentów, w jego obowiązku. Ma wspomóc rodzinę w wychowaniu dzieci, ewentualnie dać bodziec do tego, by rodziny częściej decydowały się na liczniejsze potomstwo".

Wiceszef resortu rodziny przyznał, że jednak sądy są niezawisłe - mogą więc zdarzać się przypadki, że będą orzekać, powołujące się na 500+. Równocześnie uspokoił, że do 21 kwietnia 2016 znany jest tylko jeden taki wyrok. Zastrzegł, że jeśli jednak takie orzeczenia zaczną być coraz częstsze, to „podejmiemy działania, żeby ustawowo, bardzo wyraźnie wskazać, że to nie może być przesłanką".

Ponadto wiceminister poinformował, że powstanie międzyresortowy zespół, który wypracować ma m.in. rozwiązania usprawniające ściąganie alimentów.

W ramach programu "Rodzina 500 plus", który uruchomiono z początkiem kwietnia, wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.