Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500+ na pierwsze dziecko

NOWE500NAPIERWSZEDZIECKOCznF

Do 2019 r. program 500+ obejmował z założenia tylko drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Na pierwsze dziecko pieniądze były wypłacane tylko, jeśli rodzice spełniali kryterium dochodowe w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie, zaś 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Od lipca 2019 r. świadczenie zacznie być wypłacane bez kryterium dochodowego. Niezależnie od liczby dzieci w rodzinie i zamożności ich rodziców. Objęcie 500+ wszystkich dzieci w Polsce może kosztować budżet państwa około 20 mld zł rocznie.

Według zapowiedzi rządu, rozszerzone 500+ powinno wpłynąć na konta rodziców jeszcze w lipcu 2019 r. Od początku tego miesiąca rodzice i opiekunowie będą mogli także składać online (w Internecie) wniosek o świadczenie na nowy roczny okres. Od 1 sierpnia wniosek w formie papierowej można złożyć także w urzędzie gminy. Takie zmiany zapowiedział prezes PiS (Prawa i Sprawiedliwości) Jarosław Kaczyński. Natomiast premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że państwo stać na poniesienie wyższych kosztów: “Program Rodzina 500+ miał pociągnąć Polskę na dno i zrobić z Polaków bankrutów. Z ust polityków opozycji tak często padało zdanie ‘Polski na to nie stać’, że wielu Polaków w to uwierzyło. Nie ma jednak rozwoju Polski bez wystawionego rachunku”. Morawiecki dodał, że w nowej sytuacji rodzice nie będą musieli zliczać dochodów, bo nie ma żadnego progu finansowego. Jest tylko jedna formalność, bez której rodziny nie otrzymają tego wsparcia - muszą złożyć wniosek.

Premier zapewnił też, że nie zabraknie pieniędzy na pokrycie nowych świadczeń państwa wobec obywateli. Podkreślił: “Nie planujemy nowelizacji ustawy budżetowej. Obecny budżet powinien udźwignąć przedstawione nowe propozycje programowe. Widzimy to na bieżąco, analizując stronę wydatkową i dochodową polskiego budżetu. Skuteczna walka z szarą strefą, efektywne uszczelnianie systemu podatkowego, realna cyfryzacja tak potężnych usług publicznych jak e-recepty, czy e-zwolnienia, plus prężna kondycja polskiej gospodarki, najprawdopodobniej pozwolą nam na bezinwazyjną dla budżetu i zaplanowanego w nim deficytu, realizację wszystkich zapowiedzianych zobowiązań wobec milionów Polaków”

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.