Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500 na każde dziecko

500NAKAZDEDZIECKOCznF

Rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu od 1 lipca 2019 r. świadczenie z programu Rodzina 500 plus obejmuje wszystkie polskie dzieci. Resort rodziny przypomniał, że do wypłaty 500+ konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Pieniądze nie są bowiem przyznawane automatycznie, chociaż przysługują teraz wszystkim rodzicom. Minister Elżbieta Rafalska zachęcała do korzystania z Internetu. Ma to zapewnić szybsze uzyskanie decyzji i wcześniejszą wypłatę. Świadczenie dotyczy każdego dziecka do 18. roku życia.

Do lipca 2019 r. z wypłaty 500+ wyłączone były całkowicie rodziny z jednym dzieckiem, jeśli nie spełniały kryteriów odpowiednio niskiego dochodu. Również na pierwsze dziecko w liczniejszych rodzinach świadczenie nie przysługiwało automatycznie. Wskutek takich ograniczeń program Rodzina 500 plus w 2018 r. obejmował ok. 3,7 mln dzieci. Od lipca 2019 r. to już o ponad 3 mln więcej uprawnionych, czyli 6,8 mln. 

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w Polskim Radiu wyjaśniła, że wniosek w formie elektronicznej można składać od 1 lipca i jest szansa, by był on szybciej dostarczony i rozpatrzony. Będzie to wniosek uproszczony, bo część danych wypada z niego, przede wszystkim znika kryterium dochodowe. Natomiast od sierpnia zacznie się przyjmowanie wniosków pisemnych. Samorządy mają trzy miesiące na ich rozpatrzenie. Pieniądze jednak nie przepadną, bo będą wypłacane z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Rząd przyznał, że główną przyczyną rozszerzenia programu było zmniejszenie się liczby kobiet, które decydują się na pierwsze dziecko. Rodzi się zaś więcej trzecich i kolejnych dzieci. Tymczasem “Program Rodzina 500 plus ma służyć dzietności, ma poprawić demografię Polski. Tworzyć plan dla długofalowego rozwoju Polski” - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając projekt ws. rozszerzenia Rodziny 500 plus na każde pierwsze dziecko.

Morawiecki zauważył, że "w demografii niże rozwijają się bardzo długo i one są potem bardzo trudne do odkręcenia. Podjęliśmy najważniejsze działanie od 30 lat, żeby odkręcić ten niż”. Podkreślił przy tym, że efekty programu już okazały się bardzo korzystne, bowiem przekroczony został najbardziej optymistyczny z zakładanych wariantów. W ciągu  pierwszego roku działania programu urodziło się o 40 tys. więcej dzieci niż w poprzednim.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.