Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

12 zł za godzinę wkrótce

12ZLZAGODZINECznF

Po pozytywnym stanowisku Rady Dialogu Społecznego, rząd nowe przepisy ma zamiar wdrożyć jak najszybciej. W pełni cały pakiet ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.. Już we wrześniu br. 12 złotych brutto za godzinę może zacząć obowiązywać przy umowach zleceniach.

Chcemy ukrócić proceder, kiedy zamiast umowy o pracę, stosowana jest umowa cywilno-prawna – wyjaśniał w Polskim Radiu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.  

W nowym prawie, tworzonym przez rząd PiS, ważne jest nie tylko podniesienie najniższej stawki godzinowej. Najważniejsze jest wyrugowanie powszechnych w Polsce zjawisk wykorzystywania pracowników i równoczesnego oszukiwania własnego państwa przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Decyzja o podniesieniu stawki to tylko część zmian

Zgodnie z projektem ustawy, minimalna stawka godzinowa obejmie umowy zlecenia, a także umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu oraz samozatrudnionych jednoosobowo świadczących usługi dla firm. Wyłączenia z tej zasady mają dotyczyć umów cywilnoprawnych dotyczących opiekunów w rodzinnych domach pomocy oraz podczas wypoczynków i wycieczek.

Wiceminister Szwed zapowiedział, że umowa zlecenie zostanie dodatkowo obwarowana warunkami ewidencjonowania czasu pracy, co zwiększy możliwość kontroli.

Nadamy większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy - zaznaczył wiceszef ministerstwa rodziny i pracy. Stawka 12 złotych za godzinę przy umowach zleceniach ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych.

- Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych, nie poprawimy sytuacji na rynku.

Przykład musi iść z góry

 – podkreślił S. Szwed. Wiceminister oszacował, że zmiany będą dotyczyły głównie firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, gdzie stawki godzinowe są z reguły bardzo niskie.

Rada Dialogu Społecznego

pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia godzinowego na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia. Za uchwałą w tej sprawie głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej Rady - związków zawodowych i pracodawców. Rada zaproponowała też wprowadzenie już od 2017 r. mechanizmu stałej waloryzacji minimalnej stawki godzinowej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że ta propozycja jest do przyjęcia i zadeklarowała, że od początku 2017 r. byłoby to „12 plus”.

Projekt ustawy wprowadzającej minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy w wysokości 12 zł brutto za godzinę to wypełnienie jednego z zobowiązań przedstawionych przez premier Beatę Szydło w jej exposé.

Wszystko wskazuje na to, że ustawa zacznie obowiązywać od września tego roku. Jednocześnie umowy zawarte przed wejściem w życie tej ustawy, będą obowiązywać do chwili ich wygaśnięcia.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.