Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

1% coraz popularniejszy

1PROC2015WIECEJCznF

Ministerstwo Finansów poinformowało, że tylko w 2015 r. na konta wszystkich organizacji pożytku publicznego z odpisu podatkowego wpłynęło 557, 6 mln zł, o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej. Natomiast od 2004 r., czyli od kiedy w polskim prawie podatkowym pojawiła się możliwość jednoprocentowego odpisu, wpływy uprawnionych organizacji wzrosły z tego tytułu ponad 50-krotnie.

W 2015 na odpisanie 1% zdecydowało się aż 12,5 mln podatników. Od 2003 występuje konsekwentny wzrost liczby takich darczyńców. W praktyce więc ponad połowa Polaków pomaga potrzebującym. Najchętniej wspieramy chore dzieci oraz niepełnosprawnych.

Najczęściej wspieramy konkretne osoby, znane osobiście lub ze słyszenia (44 proc.) albo fundacje, której cele i działalność znamy i popieramy (42 proc.). Ponadto ufamy organizacjom, które są powszechnie znane i mogą pochwalić się wieloletnim stażem (17 proc.). Zaledwie 5 proc. zadeklarowało, że uległo reklamie w mediach.

Największa liczba pytanych o to Polaków twierdzi, że większość organizacji pożytku publicznego spełnia swoją misję i faktycznie pomaga potrzebującym, chociaż zdarzają się nieprawidłowości (44 proc).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce umożliwić przekazywanie 1% także emerytom i rencistom, za których zeznanie składa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie taką możliwość mają wyłącznie ci, którzy rezygnują z pomocy ZUS-u i rozliczają się samodzielnie. Planowane zmiany mogą objąć 8 mln rencistów i emerytów.

Podatnicy, którzy zdecydują się przekazać 1% swojego podatku  wybranej organizacji mogą to zrobić do końca kwietnia. Wówczas upływa termin na rozliczenie z fiskusem. Wyjątkiem są formularze PIT-28, które składa się do końca stycznia.

(Fot. freeimages.com)

Powiązane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.