Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak ulokować swoje oszczędności?

JAULOKOWACCznf

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniej lokaty terminowej, musimy zastanowić się - ile i na jaki okres chcielibyśmy zdeponować swoje oszczędności? Także - jakiego rodzaju miałaby być to lokata, czy ze stałym, czy ze zmiennym oprocentowaniem?

Przed  takim wyborem stanął  Pan Jan Kowalski z Warszawy. Chciał, aby jego pieniądze były możliwie bezpieczne, wybrał więc lokatę. Po zapoznaniu się z całą gamą ofert, zarówno banków, jak i SKOK-ów, Pan Kowalski wybrał instytucję finansową, która - jego zdaniem - proponowała najwyższe oprocentowanie.

Podczas rozmowy z doradcą, Pan Jan postanowił ulokować łącznie 10 tys. zł. Z tych pieniędzy założył dwie lokaty terminowe (po 3 tys. i 4 tys. zł) i konto oszczędnościowe (3 tys. zł).  Ostatnia forma gwarantowała korzystne oprocentowanie (5,5 proc. w skali roku) oraz wypłatę w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Takie rozwiązanie bardzo odpowiadało Panu Kowalskiemu, ponieważ w każdej chwili miał dostęp do swoich oszczędności.

Z kolei dwie lokaty zostały założone na okres trzech i sześciu miesięcy, ze stałym i zmiennym oprocentowaniem (6,0 proc. i 6,5 proc.) i comiesięczną kapitalizacją. Po tym czasie, Pan Jan mógł wypłacić, lub przedłużyć lokaty na następny okres.

Sylwia Koszyk

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.