Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Chcę podzielić działkę i wykreślić bank z hipoteki

Michalina

Posiadam kredytowaną działkę na 60 tys. zł ( bank w hipotece do 80 tys. zł ), którą podzieliłam geodezyjnie na dwie działki. Chciałabym jedną sprzedać i tym samym wykreślić bank z hipoteki jednej z działek, czy jest to możliwe? Czy musi to być minimum 40 tys. zł, czy 30 tys. zł?

Odpowiedź eksperta:

Zgodnie z art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, podział nieruchomości obciążonej hipoteką, powoduje obciążenie wszystkich nieruchomości powstałych w wyniku jej podziału (hipoteka łączna). ,,Wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka łączna może według swojego uznania żądać zaspokojenia w całości lub w części z każdej nieruchomości z osobna. Ponadto może według swojego uznania dokonać podziału pomiędzy poszczególne nieruchomości’’. (art.76.2)

Zgodnie z powyższą regulacją, istnieje możliwość podziału nieruchomości w sposób nie wiążący się z obciążeniem hipotecznym nowopowstałych nieruchomości (działek). W tym celu niezbędne jest porozumienie między dłużnikiem (kredytobiorcą) a wierzycielem hipotecznym (kredytodawca, bankiem).  

Wierzyciel hipoteczny może wyrazić zgodę na bezobciążeniowe odłączenie nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że oświadczenie banku powinno być dołączone do wniosku o założenie księgi wieczystej dla nowopowstałej nieruchomości (nowej działki).

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej porady oferowanej przez Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Lista biur ODFiK znajduje się na stronie www.skef.pl w zakładce Pogotowie dla zadłużonych.

Powrót

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.