Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Prezydent podpisał ustawę o kredycie hipotecznym

KREDYTHIPOTECZNYDUDACznF

Większa ochrona konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne jest głównym celem ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Po podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowe przepisy weszły w życie.

Ustawa ogranicza prawo do oferowania kredytów hipotecznych wyłącznie do banków i SKOK-ów. Nie będą mogły ich udzielać różne firmy pożyczkowe. Ponadto kredyt może być udzielany jedynie w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochody.

Nowe prawo ograniczenia też pobieranie opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Ponadto zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni. Wprowadza także zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udostępnienia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego, np. ubezpieczenia.

W myśl ustawy, banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał 6 miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Pośrednicy kredytowi będę musieli zarejestrować się w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która na ich rejestrację będzie mieć 6 miesięcy. Potem będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

(Fot. freeimages.com)

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.